Jak odstranit škrábance na plovoucí podlaze?

Laminátová plovoucí podlaha patří kvůli snadnému způsobu montáže k velmi oblíbeným podlahovým krytinám. Přestože je vysoce odolná, i ona se může poškodit, stačí přítomnost domácího mazlíčka, který ji poškrábe. Jak takovou nehodu napravit?

Zvládnu opravu podlahy i sám?

Na opravu podlahy určitě není potřeba povolávat odbornou firmu, průměrně šikovný kutil si poradí, a to i s rozsáhlejším poškozením.

Jak na drobnou opravu

Nejrůznější rýhy nebo drobné vrypy nemusejí být na první pohled patrné, je ale pravděpodobné, že o nich prostě víte, takže vám budou vadit. Dají se ale velmi účinně zamaskovat.

Budete potřebovat:

  • opravné rozpouštědlo
  • opravný svrchní lak
  • vosk
  • pájku
  • leštící hranol na voskové tmely
  • špachtli
  • ocelovou cidlinu
  • brusnou utěrku na čištění

Jak postupovat při opravě

Nejprve vryp začistíme za pomoci cidliny. Pájkou roztavíme vosk, který nanášíme na poškozené místo. Musíme ale pamatovat na to, že barevný odstín má být přesný, proto ho může být nutné namíchat ze dvou a více vosků.

Jakmile vosk uschne, lešticím hranolem a špachtlí po chvilce odstraňte přebytky. Opravené místo dočistěte brusnou tkaninou nebo rozpouštědlem. Přestříkáním opravným lakem na závěr vosk zafixujete.

I s rozsáhlejším poškozením si lze poradit

Někdy je vryp na podlaze tak hluboký, že vám nezbude než prostě vyměnit celou lamelu. Ideální je, když se vám podaří zničit tu na okraji, ale ani výměna dílu uprostřed není v domácích podmínkách problém. Stačí znát správný postup.

Poškození v kraji

Poškození v krajní části napravíme jednoduše. Plovoucí podlaha se nemusí lepit, drží ji pouze systém speciálních zámečků. Lamely proto rozebereme, vyndáme tu poničenou a nahradíme ji. Poté zase nazpět poskládáme kompletní podlahu. Pokud nám od pokládky zbyly lamely navíc, ani nemusíme pro opravu nic dokupovat.

Poškození uprostřed

Velkou část podlahy kvůli tomu, abyste se dostali k místu výměny, ale určitě chtít rozebírat nebudete. Proto je lepší poničenou část odříznout. Poslouží vám ruční kotoučová pila. Řežeme s odstupem vůči ostatním lamelám, jinak bychom je mohli poškodit také. Řezy si poté protáhnete s pomocí kladiva a dláta. Měněný díl musí být připraven s tzv. polodrážkou, aby na svoje místo správně zapadl a v zámkovém systému držel. Pečlivě ho před aplikací lepidla očistěte. Díl se usazuje čelní a boční stranou pod horní výstupek dílu, který už na podlaze máme.

holanova.dŠtítky: Plovoučka