Jak vysoko od podlahy umístit záchod?

Zcela samozřejmě věnujeme pozornost dispozičnímu řešení například kuchyně, pakliže stavíme nebo rekonstruujeme. Totéž bychom však měli mít na paměti i u našeho WC, které bývá mnohdy poněkud opomíjeno. Jaké zásady bychom při plánování této části bytu měli dodržovat?

O čem přemýšlet

Nároky na WC vyplývají z toho, kdo bude WC používat, kolik členů v domácnosti je a zda jsou mezi nimi například senioři nebo osoby s jinak omezenou hybností. Pro tělesně postižené pak platí zcela specifická pravidla při vybavování této místnosti.

Běžná domácnost se třemi členy využije jedno WC, žije-li však v domě lidí více, vyplatí se uvažovat i o zřízení druhé toalety. Optimálním řešením zůstává, není-li záchod propojen s koupelnou a má podobu samostatné místnosti.

Vhodné rozměry místnosti

  • Optimální šíře dveří činí alespoň 700 mm.
  • Při otevírání dveří ven má být šířka 900, délka 1200 mm.
  • Při otevírání dveří dovnitř je šířka 900, délka 1550 mm.
  • Při otevírání dveří ven a umístění umývátka se počítá šířka 900, délka 1350 mm.
  • Při otevírání dveří dovnitř a umístění umyvadla u dveří vedle mísy dodržujme šířku 1400 a délku 1450 mm.

Adekvátní ergonomie

  • Vzdálenost mezi okrajem záchodové mísy a dovnitř otevíraným křídlem dveří v libovolné jeho poloze má být 300 mm.
  • Vzdálenost mezi předním okrajem záchodové mísy a protilehlou stěnou nebo otopným tělesem je minimálně 500 mm.
  • Vzdálenost mezi stěnou a osou umyvadla a stěnou a osou záchodové mísy činí alespoň 450 mm.

Výška WC mísy

Standardně bývá navržena v rozmezí 40 až 50 cm. Při plánování je nutno zohlednit otázky v úvodu, člověku vyšší postavy může přirozeně subjektivně více vyhovovat mísa, která je umístěna výše, podobně to platí pro seniory, kterým se z klasické mísy hůře vstává.

Proto může být za takových okolností alternativou WC závěsné, jehož polohu lze podle potřeby variabilně měnit. Nosnost bývá dimenzována na až 400 kg, prakticky tak nezáleží, zda ho bude používat muž nebo žena. Dokonce některé vybavené modely umožňují i variabilitu nastavení výšky individuálně pro každého v rodině.

holanova.d