PVC podlahy

V době, kdy je na trhu výběr z mnoha druhů podlahových krytin, je ideální dobře se mezi nimi zorientovat a pak teprve začít vybírat. Podlahy z PVC patří dnes mezi ty nejžádanější a to nejen díky nízkým nákladům na pořízení. PVC je především odolný materiál, který se snadno udržuje. Vhodný je do bytů, domů i velkých komerčních prostor. Aby vám však podlaha z PVC dobře sloužila, je dobré si nejprve uvědomit několik důležitých kritérií.

Byli jste včera na návštěvě u sousedky a uchvátila vás její podlaha? Říkali jste si, jak musely ty krásné parkety být drahé, a ona vás pak vyvedla z omylu – žádné parkety, je to PVC?! Uchvátila vás kamenná podlaha v místní pizzerii a líbila by se vám do kuchyně, ale nemáte finance na to, abyste si takovou sami pořídili? To všechno mohou být důvody, proč zvolit právě podlahu z PVC. Je jich však ještě mnohem více.

PVC podlahy jsou v první řadě velmi odolné. Je však důležité si dobře vybrat, a zvolit takovou gramáž, aby dobře zvládala předpokládanou zátěž. Kromě pevnosti a dlouhé výdrže vynikají také svou voděodolností. Skvěle izolují teplo, takže už se nemusíte obávat chladu od země a kupovat teplé ponožky či neustále hledat pantofle. Pokud plánujete do svého domu vytápěné podlahy tak věřte, že i s tím si dokáže PVC skvěle poradit.

Vedle množství výborných praktických vlastností má také důležitou funkci estetickou. PVC je dnes k sehnání v obrovském množství barev, vzorů a dekorů. Dokáže napodobit dlažbu, dřevo, parkety a dokonce i kamennou podlahu. Imitace je tak dokonalá, že často nepoznáte rozdíl.

Jak poznat, že se jedná opravdu o PVC?

Ať už PVC kupujete ve velkých kamenných obchodech, nebo na internetu, často se setkáte s tím, že je zaměňováno s linem. Mnohé e-shopy dokonce mají kategorii označenou jako Lina/PCV. Toto označení však může být značně zavádějící. Lino je totiž tvořeno čistě přírodním materiálem a také je dražší. PVC je jeho levnější a pro mnohé dostupnější varianta. V čem je jeho odlišnost? Heterogenní měkčené PVC se skládá z několika vrstev. První je vrchní ochranná nášlapná vrstva, jejíž síla by měla být minimálně 0,15 mm. Další je polyuretanová ochranná vrstva, která má za úkol především podlahu chránit před opotřebením. Poslední je vrstva základní, na kterou se nanáší dekor. Celkově by síla materiálu neměla být menší než 1,5 mm.

Možná si říkáte, k čemu toto potřebujete vědět? Čím lépe však znáte charakter a vlastnosti podlahové krytiny, tím lépe si dokážete vybrat. Taková podlaha vám pak vydrží dlouho krásná a vy se z ní budete moci těšit déle.

Do bytu i kanceláře? Proč ne!

Co byste si tedy měli uvědomit, když se rozhodnete pro podlahu z PVC? V první řadě si ujasněme, zda potřebujete podlahu do bytu, domu či komerčního prostředí. Poslední varianta logicky přinese největší nároky na odolnost a výdrž. Bude třeba zvolit PVC s nejvyšší zátěží. Naopak v bytě či domě s běžnou údržbou domácnosti postačí nižší gramáž. Pokud budete kupovat materiál v e-shopech, často budete mít rovnou na výběr PVC bytové nebo zátěžové. Rozdíl je především ve zmíněné gramáži. Obecně platí, že čím vyšší gramáž zvolíte, tím odolnější podlahu získáte.

Už víte, jaký druh PVC potřebujete a kam? Pak můžete přistoupit k oblíbené části a to je výběr dekoru. I při tomto úkolu je třeba si uvědomit, kam podlahu budete pokládat. Jelikož se však v dnešní době nekladou meze fantazii ani bláznivým nápadům, můžete si položit do kuchyně klidně podlahu s dekorem barevných oblázků, do koupelny vzor starého dřeva a do dětského pokojíčku motiv barevné dlažby.

Nejčastějšími a také nejprodávanějšími dekory jsou imitace dřevěných, plovoucích a parketových podlah a poté samozřejmě nápodoba dlažby. Stále oblíbenější jsou PVC jednobarevné, nebo moderní geometrické motivy. Záleží opravdu jen na vás, jaký vzor vám padne do oka, nebo jaký nápad si nosíte v hlavě. PVC podlahy jsou ideální volbou z hlediska odolnosti, údržby i ceny.

Rychlá a jednoduchá údržba šetří váš čas

Jelikož jsou tyto podlahy pevné a voděodolné, jsou také velmi jednoduché na údržbu. Stačí voda a saponát a už můžete vytírat. Pokud použijete prostředek přímo na PVC podlahy, je to samozřejmě dobře, není to však podmínkou k tomu, aby vaše podlaha zůstala stále krásná. Není nutné ji leštit ani pastovat. Šetří vám čas, záda i ruce. Už nemusíte trávit dlouhé hodiny drhnutím a pastováním podlah ve své domácnosti. Stačí rychle vytřít a můžete se věnovat oblíbené činnosti, relaxování, nebo rodině. A pokud vlastníte robotické pomocníky, nemusíte tyto podlahy rukama uklízet vůbec. Stačí zapnout robota a jít si třeba číst.

Ideální (nejen) pro alergiky

Trpíte alergií? Neustále kýcháte a bojujete s prachem a pylem? Musíte ustavičně luxovat a vytírat? Podlaha z PVC vám usnadní život a lépe ochrání vaše zdraví. Díky svým nízkým nárokům na údržbu prach a pyl snadno vysajete a vytřete, a můžete volně dýchat. Nestane se, že by tyto alergeny zalezly do mezer a škvír mezi prkny, či do dlažebních spár, a po uschnutí podlahy vás opět obtěžovaly. Proto jsou PVC podlahy ideální do lékařského prostředí, i domácností alergiků a astmatiků.

Máte problémy s klouby? Bolí vás každý krok a sykáte bolestí mezi zuby pokaždé, když došlápnete na kamennou podlahu v předsíni, na dlažbu v koupelně či plovoucí podlahu v obýváku? Pak je i pro vás dobrým řešením právě podlaha z PVC. Je totiž měkká a velmi příjemná na došlápnutí. Díky tomu bude vaše chůze volnější a ulehčíte tak kloubům a šlachám.

Jsou ve vaší domácnosti děti? Máte pocit, že když si hrají, je to jakoby se vaším domem prohnalo stádo slonů? Trápí vás stížnosti sousedů, které obtěžuje dupání vašich ratolestí? I tady je řešením právě PVC. Tlumí hluk a přispívá tak k většímu životnímu komfortu pro vás i vaše sousedy. Vylepšete sousedské vztahy. Nehádejte se kvůli hlučnějším potomkům. Vyřešte to novou podlahou!

Zvládnete ji položit i bez profíka

Další velkou výhodou tohoto druhu podlah je, že jej hravě zvládnete položit sami. Odpadne vám proto složité hledání řemeslníka, dohadování se nad vhodným termínem a konečně – nebudete vydávat další finance navíc. Jak tedy na to?

V první řadě je potřeba odstranit starou podlahovou krytinu a očistit ji od všech nečistot a nalepených kousků. Dejte pozor na kamínky, písek a další nevhodné předměty, které by ve finále dělaly neplechu. Je povrch očištěný, ale stále není hladký? Pak je vhodné provést přípravu podkladu, tedy nalít novou vrstvu, abyste dosáhli hladkosti bez nerovností a jamek. Pak už můžete naměřit PVCnařezat potřebné kusy/pruhy a položit. Než jej začnete napevno uchycovat, je dobré ji zafixovat a dořešit detaily, jako jsou rohy, nožičky radiátoru, futra apod. Máte vše hotovo? Pak už zbývá jen přidělat lišty, kterými začistíte konce podlahy a spojíte ji se zdí. Mezi jednotlivými pokoji pak připevníte přechodové lišty, díky kterým nebudete v místě přechodu zakopávat, zachytávat nábytkem a dobře přes ni přejede třeba i invalidní vozík.

Už víte, zda se do vaší domácnosti či kanceláře hodí právě podlaha PVC? Máte vybraný dekor? Ať už si vyberete imitaci parket, dlažby nebo jednobarevnou podlahu, jistě nebudete zklamaní. Brzy totiž zjistíte, že je váš život mnohem jednodušší.

Odpadne vám fyzicky náročné a zdlouhavé uklízení, drhnutí dlažby mezi spárami, které stejně nikdy nebudou dokonale čisté, pastování a leštění dřevěných podlah a či broušení parket. Úklid i údržba PVC bude jednoduchá, rychlá a levná. A vy si konečně dopřejete vytoužený odpočinek, zahrajete si s dětmi oblíbenou hru, nebo ušetříte peníze na vysněnou dovolenou.

Sabina Huřťáková HaškováŠtítky: Vinyl