Jak rozdrtit beton v podlaze?

Chystáte se na rekonstrukci a nechce se vám na bourání podlah povolávat odborníky? V následujícím textu si odpovíme na otázku, zda se tento krok dá zvládnout i svépomocí a hlavně jak.

Kdy musíme bourat

S nadsázkou někteří řemesla znalí tvrdí, že na budování nové podlahy je nejhorší likvidace té staré. Zejména pokud ale musí podlaha unést vysokou zátěž, typicky například v garáži, novou podlahu na poškozený základ položit nemůžeme.

Obdobně to platí tehdy, když jsme si vysnili v panelákovém bytě novou plovoucí podlahu. Ta se musí položit správně, aby byla skutečně plovoucí. Jinak by měla zhoršenou kročejovou neprůzvučnost. Laicky řečeno: Podlaha bude hlučná a patro níže by byl slyšet prakticky každý náš krok.

Pro položení moderních podlahových krytin je potřeba mít povrch soudržný a rovný. To znamená, že může stačit opravit na podkladu praskliny, což je úkon poměrně jednoduchý. Pokud to není možné, kompletně podlahu zlikvidujeme. Bourání se tedy za určitých okolností nevyhneme.

Jak bourat

V podmínkách rekonstrukce rodinného domu to zvládnete ho sami. Potřebovat budete bourací kladivo. Pokud ho nemáte, čeká vás investice v řádech několika tisícovek. Levnější možností, pokud potřebujete bourací kladivo výlučně jednorázově, je jeho zapůjčení. Což vás vyjde podle typu zařízení na sumu zhruba od 700 Kč.

Tím výdaje ale nekončí, pozor. Pamatovat musíte ale i na to, že stavební odpad je potřeba někam odvést a přirozeně za tuto službu i zaplatit. Poté už nás čeká investice časová.

Jakmile bude hotovo, pozitivním efektem vybourání původní podlahy může být vyschnutí zdiva. Vliv na statiku stavby ovšem nemusí být pouze pozitivní. Což závisí na celé řadě okolností včetně třeba i ročního období, ve kterém k odstranění došlo. Pakliže si tak nejste jisti, zda vaše činnost nemůže statiku stavby jakkoli ohrozit, svěřte bourání raději stavební firmě.

Což samozřejmě platí i u rozsáhlejších ploch, kde je nástup těžké techniky, to znamená bouracího kladiva s bagrem, nevyhnutelný. Podobným způsobem se postupuje například u průmyslových objektů.

holanova.dŠtítky: Beton