Podlahové doplňky

Každý, kdo se rozhodl pro pokládání nové podlahy nebo výměnu té staré jistě potvrdí, že je lhostejné, jestli se rozhodnete pokládat laminátovou, dřevěnou, dýhovanou, vinylovou či jinou podlahu, vždy budete zároveň potřebovat i řadu podlahových doplňků. S těmi nejznámějšími vás seznámí následující přehled.

Doplňky pro kompletaci podlahy

K doplňkům pro kompletaci podlahy patří celá řada různých druhů lišt.

Schodové lišty

Schodové lišty se zpravidla vyrábějí z hliníku v mnoha různých dekorech a barevných provedeních. Dalšími materiály jsou dřevo, laminát i vinyl v rozličných profilech. Jejich hlavní funkcí je estetické začištění hran schodů. Schodové lišty zároveň chrání schody před mechanickým poškozením a přispívají k doladění výsledné podoby interiéru. Povrch schodových hran bývá vybaven protiskluznými drážkami. Tyto schodové lišty se dále rozlišují na samolepicí a šroubovací.

Soklové lišty

Soklové lišty mají garantovat přechod mezi podlahou a stěnou. Vyrábějí se i takové druhy soklových lišt, jež dovolují rozmístění rozvodových kabelů pod ně. Funkcí soklových lišt je také zabránit nebo alespoň snížit nebezpečí potenciálního znečištění zdi při pravidelném čištění podlahové krytiny. Při nákupu soklových lišt bývá na výběr z celé řady druhů materiálů i dekorů.

Přechodové lišty

Přechodové lišty jsou užívány hlavně s tím cílem, aby esteticky vyřešily problémy, jež jsou spojeny s přechodem mezi rozličnými druhy materiálů podlah. Další funkcí je jejich užití k překrytí výškových rozdílů, jež je možné najít mezi konkrétními podlahami. Přechodové lišty jsou zpravidla vyráběny z hliníku.

Ukončovací lišty

Dokonce i ukončovací lišty mohou představovat zajímavý designový prvek interiéru. Jen je nutné pamatovat na to, že ukončovací lišty pro vinylovou nebo laminátovou plovoucí podlahu se od sebe liší.

Nájezdové lišty

Nájezdové lišty jsou určeny ke spojení dvou podlah s rozdílnými výškami.

Rohové lišty

Rohové lišty mohou být plastové i z nerezu. Jejich primární určení je ke konečné úpravě podlah, vnějších rohů stěn, jež je možné lehce poškodit, ale i oken, parapetů a schodů nebo prahů. Instalace rohových lišt se obvykle uskutečňuje lepením prostřednictvím lepidla Mamut.

Radiátorové rozety

Radiátorové rozety představují doplňky hlavně k laminátovým a dřevěným podlahám. Slouží především k zakrytí radiátorových trubek.

Čisticí zóny

Není nutné pochybovat o tom, že čistý vstup do budovy poskytuje návštěvníkovi jeden z prvních obrázků o ní. Čisticí zóny mají zabránit přesunu nečistot do budovy, v níž má na návštěvníky čekat za každého počasí čistá podlaha. Čisticí zóny jsou schopny zachytit až 90 % nečistot, jako je písek, saze, prach nebo voda. Platí přitom jednoduché pravidlo, že větší délky čisticích rohoží jsou zárukou většího množství zachycených nečistot.

Doplňky pro instalaci podlahy

Lepidla pro lepení podlah

Volba správného lepidla je základním předpokladem toho, aby bylo lepení úspěšné. Při výběru je nutné zohlednit v první řadě povrch podlahy. Protože se lze na trhu setkat s celou řadou druhů lepidel, je nutné zvolit pokud možno ideální pro daný druh krytiny.

Oblíbené je bezesporu disperzní univerzální lepidlo na podlahy, jímž je možná nalepit v podstatě jakákoli krytina od PVC po lino. Tato lepidla sice vynikají odolností, ale současně jsou omyvatelná, takže podlaha je v případě nutnosti snímatelná a nevznikají na ní vlny nebo bubliny.

Pro elektricky vodivé a antistatické krytiny je nejlepším řešením vodivé lepidlo, jež má výbornou pevnost a lepivost. Svým způsobem substituuje měděnou mřížku a své užití najde hlavně v nemocnicích, laboratořích a jiných hojně zatěžovaných prostorách.

Lepidla na parkety se používají pro veškeré druhy parketových povrchů. Je lhostejné, jestli se jedná o vlysy, lamelové parkety nebo exotické dřeviny. Zvolené lepidlo by mělo být snadno odstranitelné a bez nutnosti základního nátěru.

Také dispersních lepidel na lina existuje celá řada druhů. Kdežto některá se hodí pro intenzivně využívané prostory, jiné lze doporučit tam, kde je menší zátěž. Užívají se rovněž pro podlahové vytápění.

Opravné tmely

Pro opravu podlah z rozličných materiálů, na nichž se objevily střední a větší rýhy, díry, škrábance a promáčklin se obvykle užívá opravný tavný voskový tmel. Tyto voskové tmely se dnes prodávají i v setu společně s tavicí pájkou. Pro tmely je příznačná jejich přilnavost k dřevěným i umělohmotným materiálům, vynikají i dostatečnou tvrdostí a mechanickou odolností. V setu bývá přítomno i deset základních odstínů od světlých dřevin (borovice, buk) po tmavé (mahagon, palisandr). Neměla by chybět ani černá a bílá barva. Bezbarvý tmel je potom určen k opravě bezbarvých laků. K opracování, modelování a zarovnání tmelů se vyplatí pořídit si speciální patentovanou plastovou špachtli, která je vybavena hoblovacími drážkami. Stupeň lesku či matu lze dále doladit matovací nebo lešticí mikrotkaninou.

Známý je mimo jiné těsnicí tmel Click Guard, který se užívá hlavně pro laminátové podlahy, jimž poskytuje větší odolnost vůči proniknutí vlhkosti spárami. Jeho užití je velmi jednoduché v průběhu montáže podlahy, když se nanese na vrchní stranu zámkového spoje. Zhruba po čtvrt hodině by mělo dojít k odstranění tmele, jenž přebývá. Tento tmel nelepí, ale pouze těsní.

Izolační podložky

O využití izolačních podložek lze hovořit primárně pro plovoucí pokládku. Běžně se dělí do tří nejdůležitějších skupin.

Nejběžněji jsou produkovány v rolích a pokládají se na parotěsnou fólii vedle sebe. Protože je nutné zabránit tomu, aby mezi pásy vznikaly mezery, jsou spojovány za pomoci lepicích pásek.

Dalším typem jsou izolace v podobě desek, jež jsou také pokládány vedle sebe. Spoje se někdy slepují, ale nebývá to pravidlem.

Třetím typem jsou podložky, jež jsou již součástí podlahové krytiny. Podlahovina bývá vybavena kupříkladu protihlukovou podložkou i korkovou vrstvou. Výhodou těchto krytin je, že se pod ně klade jen parotěsná fólie, což výrazným způsobem urychluje práci.

Doplňky k čištění a údržbě plovoucích podlah

K údržbě konkrétních druhů podlah se užívají různé přípravky pro ošetřování i čištění podlah. Obecně platí, že se od sebe liší údržba tvrdých podlahovin (laminátové a vinylové plovoucí podlahy) od údržby přírodních podlahovin. Podobně je rozdílná také údržba dřevěné plovoucí podlahy olejované od lakované. Olejované jsou náchylnější k poškození, a proto je nezbytné udržovat je speciálními prostředky, jež jsou k danému účelu určené. Tyto prostředky se zakládají na mýdle, důsledkem jejich užívání není vysušování a poškození povrchu krytin.

Mezi známé údržbové a čisticí prostředky, jež bývají hojně využívány, patří kupříkladu produkty společností WOCA, BONA, OSMO, Dr. Schütz nebo Saicos.

Ke každodennímu čištění dřevěných podlah je možné disponovat třeba značkou Classen, jejíž přípravek zvyšuje lesk a nenechává po sobě šmouhy nebo fleky. Tento prostředek je dodáván ve formě koncentrátu, který se musí nechat zředit vodou. Vyniká i antibakteriálními účinky, když formuje ochrannou vrstvu, která chrání podlahu před případným znečištěním a množením bakterií.

čištění laminátových podlah je možné doporučit přípravek Krono Original, který je nutné před použitím protřepat a ředit podle úrovně mastnoty v odpovídajícím poměru.

MichaelaV