Dřevěné podlahy

Dostavěli jste svůj dům a čeká vás výběr podlah? Pak byste měli zbystřit. Vybrat správnou podlahu je totiž stěžejní rozhodnutí. Od něj se bude odvíjet vše ostatní – styl místností, výmalba, nákup nábytku a samozřejmě hlavně to, jak se vám v něm bude žít.

Stále více lidí dnes volí dřevěné podlahy. Představují jistotu, komfort a dlouhou životnost. O dřevěných podlahách se říká, že jsou na celý život. Aby však dlouho vydržely, je třeba je nejprve správně vybrat a pak se o ně dobře starat. Ne každé dřevo je vhodné do všech místností. Některé je odolné více, jiné méně.

Jak správně vybírat a na co si dát pozor, to si ukážeme v tomto článku.

Proč právě dřevěná podlaha?

V době, kdy je na trhu mnoho druhů a materiálů podlahových krytin, může být těžké se rozhodnout, jakou vybrat. Často hraje roli hlavně cena. I když je investice do dřevěných podlah o něco vyšší, než třeba při nákupu lina, PVC či laminátové podlahy, rozhodně se vyplatí. Dřevo totiž představuje odolný a pevný materiál, který se dobře udržuje čistý, neshromažďuje prach ani alergeny, a přispívá tak k vytvoření zdravého domova plného klidu a harmonie.

Dřevo je materiál čistě přírodní, ekologicky šetrný, recyklovatelný a obnovitelný. Pokud se stane, že se část dřevěné podlahy poškodí, není nutné měnit celý povrch místnosti. Mnohdy se dá poškozená část opravit, popř. vyjmout a nahradit novým kouskem. Díky tomu představuje trvalou hodnotu, která vydrží celý život.

Dřevěné podlahy jsou originální. Nestane se, že by soused měl stejnou jako vy. Každý kus dřeva ve vaší místnosti je jedinečný a vytváří tak solitér ve vašem domě. Pokud si potrpíte na kvalitu, jedinečnost a luxus, dřevěná podlaha je pro vás dokonalá volba!

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha Autor: messomx

Správné dřevo do správné místnosti

Jste rozhodnuti, že chcete dřevěnou podlahu, ale nevíte, jakou vybrat? Na trhu je opravdu velké množství druhů i způsobů zpracování. Ne vše se však hodí do každé místnosti. Je třeba přemýšlet nad tím, jak moc bude podlaha v určitém prostoru zatížena, zda na ni bude kladen požadavek větší odolnosti, atd.

Zatímco v ložnici se zpravidla jen spí, a tudíž tam má podlaha úkol spíše izolační a dekorativní, v kuchyni nebo obýváku je vystavena mnohem větší zátěži a mechanickému poškození.

Dřevěná podlaha je příjemná a teplá. Proto se vám po ní bude dobře chodit, ale také si na ni rádi sednete a budete si třeba hrát se svými dětmi. Ideální je proto do dětských i obývacích pokojů.

Kuchyně nebo předsíň sice vykazují větší nároky na pevnost a odolnost, ale i tam vám dřevěná podlaha poslouží velmi dobře. Ale co když nám na ni něco ukápne, spadne, vylije se voda z hrnce? Co když do předsíně vběhnou děti v zablácených botách, nebo teniskách plných písku z pískoviště? Co když se na povrch dostane štěrk, nebo kamínek?

Dřevěné podlahy sice hodně vydrží, je však potřeba se o ně dobře starat. Právě předsíň, chodba, nebo kuchyně vyžadují trochu náročnější přístup k údržbě. Doporučuje se pokládat zde dřevo lakované, které se snadno setře a je odolnější proti oděru.

Při rozhodování hraje také velkou roli design. Zatímco tmavší barvy působí velmi luxusně, teple a klidně, rychleji se opotřebí a je na nich vidět každé škrábnutí. Světlejší barvy, které má např. buk, dub nebo i javor, vám místnost opticky zvětší a navodí pocit otevřenosti.

Jak dřevo pracuje?

Dříve, než se rozhodnete pro položení dřevěné podlahy, měli byste si uvědomit, že dřevo je hydroskopický materiál. Co to znamená? Přijímá vlhkost z ovzduší a díky tomu pracuje. Nestane se, že dřevěná podlaha bude stále stejná, jako když položíte dlažbu, lino nebo koberec. Její vzhled a odolnost se bude měnit v závislosti na vlhkosti vzduchu.

Pokud je vzduch v místnosti příliš vlhký, dřevo se rozpíná, zvyšuje svůj objem a může se začít kroutit. Při opravdu velké vlhkosti může začít bobtnat, plesnivět nebo hnít. Pokud tedy máte starý kamenný dům, ve kterém bojujete s vlhkostí, dřevěnou podlahu si dobře rozmyslete.

Dalším problémem je naopak příliš suchý vzduch. Stává se to hlavně v zimních měsících, kdy topíme a vlhkost vzduchu rapidně klesá. Dřevo pak může vysychat, smršťovat se a objevují se spáry, do kterých se dostává prach a nečistoty.

Abychom udrželi v místnosti tu správnou vlhkost vzduchu, můžeme si zakoupit různé hydrometeorologické stanice, které se dnes běžně používají v téměř každé domácnosti. Na těch vidíte, jakou vlhkost má vzduch v místnosti a víte, že máte buď řešit jeho vysušení, nebo naopak jeho zvlhčení. Vlhkost vzduchu v místnosti s dřevěnou podlahou by neměla být vyšší než 65% a nižší než 40%.

Trocha technických informací

Abyste si vybrali tu správnou podlahu do svého bytu a domu, je potřeba orientovat se nejen v barvách a druhu jednotlivých dřevin, ale je také dobré si zjistit, v jaké formě se podlahy prodávajív jakém provedení a konečně jaké jsou povrchové úpravy. To vše hraje roli při tom, jak bude podlaha v místnosti působit a především – jak dlouho vám vydrží krásná.

Vyberte tu správnou dřevinu

V první řadě je dobré si zjistit, z jakých dřevin se podlahy vyrábí a jaké má která dřevina vlastnosti. Na výběr máme opravdu velké množství. Liší se nejen barvou, ale i pevností, tvrdostí, tepelnou vodivostí či strukturou povrchu. Ty nejčastější a nejpoužívanější jsou dub, bříza, jasan, javor, ořech evropský, merbau a jatoba.

Některé druhy působí rustikálně, např. dub, jiné exoticky – jatoba a merbau, jiné vaši místnost rozjasní a prozáří, jako třeba jasan. Záleží jen na vás, jaký druh zvolíte. Přihlížet byste měli nejen k jejich vlastnostem, ale také k tomu, do jakého stylu chcete celkově svou místnost vyladit. Ne nadarmo se říká, že podlaha je základ. Od jejího vzhledu se bude odvíjet celkový dojem vašeho bytu nebo domu.

Povrchové úpravy a forma

Pro správnou volbu dřevěné podlahy je dobré vědět, jaká je její povrchová úprava. Ne každá se hodí do všech místností. Zatímco v ložnici, obýváku nebo v dětském pokoji můžete mít klidně podlahu s matným, nebo kartáčovaným povrchem, do kuchyní či chodby je lepší povrch lakovaný, který se snáze udržuje čistý.

Rozlišujeme hlavně dvě základní úpravy povrchu – lak a olejové ošetřeníOlejovaný povrch je velmi dobrou ochrannou vrstvou, která nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Olej zvýrazní charakter použité dřeviny díky matnému a přirozenému vzhledu. Pokud se vám stane, že se na podlahu vylije káva, víno, nebo jiná silně barvící tekutina, neměl by to být velký problém. Olejované podlahy jsou snadno omyvatelné a také se dobře opravují.

Lakované podlahy jsou velmi elegantní. Díky lehce matnému povrchu a jsou ideální do místností, kde hrozí mechanické poškození a odření povrchu. Lak je velmi tvrdý, pevný, ale zároveň pružný a skvěle se tak přizpůsobí přirozenému pracování dřeva.

Pokud kladete důraz především na estetické zpracování povrchu vaší podlahy, zkuste se zaměřit na povrch kartáčovaný, který zdůrazní texturu použitého materiálu, nebo podlahu mořenou. Tady už je však potřeba počítat s náročnější údržbou.

Dřevěné podlahy se dnes vyrábí ve dvou základních formách. Ta první, nejznámější, která působí velmi luxusním dojmem, je podlaha z masivu. Jedná se o jednolitý kus dřeva, který se většinou dodává bez povrchových úprav. Je proto náchylnější k mechanickému poškození. Je také mnohem citlivější na vlhkost vzduchu.

Druhou variantou jsou pak podlahy dvouvrstvé a třívrstvé. Jsou velmi odolné, snadno se přizpůsobí potřebám ve vašem domě, reagují lépe na změny vlhkosti vzduchu a dobře tepelně izolují.

Mozaika, prkna nebo kazety?

Asi vás teď napadne, v jakém provedení máte dřevěnou podlahu zakoupit, aby se dobře položila a vyhovovala především vašim požadavkům. Výběr máte velký a záleží jen na vás, co vám bude nejlépe vyhovovat.  Některé formy jsou na instalaci náročnější, jiné méně. Stejně tak se liší jejich celkový vzhled. Vybírat můžete podlahy prkenné, palubové, průmyslové mozaiky, lamparkety, parketové vlysy s perem a drážkou nebo podlahy mozaikové a kazetové.

Teď už znáte základní informace k tomu, abyste mohli začít vybírat. Vypravte se proto do specializovaných prodejen, nebo si projděte internetové e-shopy a podívejte se, jak ve skutečnosti jednotlivé druhy dřeva vypadají. Promyslete, jaké by se vám líbily do bytu či domu a vytvořte si domov plný klidu, pohody a harmonie. Dřevěné podlahy jsou k tomu ideální.

Sabina Huřťáková HaškováŠtítky: PVC