Lišty a hrany u podlah

Snad každá podlaha potřebuje vyladit k dokonalosti vzhledným zakončením k přiléhajícím zdem, v přechodových a mezidveřních místech a někdo dokonce přímo k vestavěnému nábytku na míru. Nevzhledné jednobarevné univerzální plastové sokly a přechody jsou minulostí. Aktuální nabídka ve specializovaných obchodech je tak pestrá, že si z ní musí vybrat snad každý.

Prvotní orientace podle účelu a užitkovosti podlahy

Už při výběru podlahy jste zřejmě řešili dilema vhodného povrchu. U lišt a hran je to velmi podobné, protože základní orientací bude vybraná podlaha. Když pomineme prostory jako jsou třeba sklepy, kde žádné pohledové zakončení nemusíte vůbec řešit, zaměřte se na užitkovost ploch. Některé lišty jsou sice univerzální, ale jiné lišty zvolíte do dílen a jiné do obývacího pokoje.

Lišty vybíráme podle druhu podlahy

Připevnit hliníkovou přechodovou lištu mezi rám (futro) dveří na dokonale vyrovnanou betonovou podlahu je v pořádku, ale taková dřevěná (mimo dnes už méně používané mezidveřní prahy) už by se tam vyjímala hůř. Byť na první pohled není mezi lištami a hranami až tak velký rozdíl a některé se dají použít univerzálně, patrně spíše sáhnete po speciálních lištách na koberce, na laminátovou podlahu, dřevěnou podlahu, PVCvinyl i dlažbu.

Jiná lišta a hrana na schody a do rohu místností

Použít jeden typ lišty nebo hrany do všech přechodových míst většinou nejde. Proto existují různé tvary použitelné všude tam, kde potřebujete zakrýt přechody mezi jedním povrchem, mezi rozdílným povrchy, do výškových rozdílů a překrytí instalací. Jejich tvar bývá zpravidla plochý, mírně obloukový, ale občas bývají i různě profilované.

 • Přechodová lišta plochá – patří do míst, kde se mění typ povrchu a také do mezidveřních prostor.
 • Dilatační lišta – výšková přechodová lišta se používá k vyrovnání přechodů mezi povrchy a zpravidla jen do 1 cm výškového rozdílu.
 • Instalační lišta – slouží k překrytí instalační rozvodů, zejména pro různé elektroinstalační kabely, pokud jste je z nějakých důvodů nemohli dát do zdi pod omítku.
 • Schodové hrany – překrývají hranu schodů a lemují podlahové konvektory. Mají i bezpečností protiskluzovou úpravu, aby po ní podrážka obuvi neklouzala.
 • Soklové lišty – a stěnové ukončovací hrany zakryjí přechod mezi podlahou a stěnou místnosti, ale třeba i prostor mezi balkonovými dveřmi a podlahou.
 • Ukončovací hrany – jak název napovídá ukončují podlahu. Neslouží tedy k plynulým přechodům mezi podlahami, ale ukončují třeba koberec položený na dlažbě, přičemž nijak nevyrovnávají výšku mez těmito podlahami. Patří sem i různé nájezdové hrany, které naopak výškový rozdíl vyrovnají.

Písmenkové rozlišení lišt je trefné

Nejenom ženám, ale i mužům s menší představivostí se dá výběr lišt a hran popsat taktéž pomocí několika písmen abecedy.

 • I – klasická rovná přechodová nebo dilatační lišta a spíše (samo)lepící než šroubovací.
 • C – zaoblená lišta s bříškem tvořící pohledovou část, spíše bude instalační, aby se do toho bříška vlezl instalační kabel.
 • L – klasická soklová lišta, spodní část připevněna k podlaze, svislá část pak ke stěně.
 • F – sofistikovanější tvar spíše schodové hrany. Spodní část leží na nášlapné ploše schodu, prostřední část písmene je delší než horní a je jím lišta ke schodu připevněna, prostor mezi střední a horní částí je pak vyplněn boční stranou schodového kryti. Pro lepší představivost si písmeno pootočíme ve směru hodinových ručiček.

Materiálová škála s mnoha variantami výběru

Dokonalý vzhled vaší podlahy nesmíte zkazit výběrem pohledové lišty. Vybírejte pečlivě podle materiálu podlahy i podle jejího zatížení.

 • Dřevěná lišta a hrana - milovníci přírodních materiálů jistě dali přednost dřevěné podlaze. Pozor však na měkčí materiály jako je třeba smrk. Můžete ho sice koupit levněji a namořit odstínem buku nebo dubu, je však daleko méně odolný. Pozor taky na lišty L profilu, které se příliš nehodí na schodové hrany. Výběr plochých, rohových, zakulacených a třeba trojúhelníkových je poměrně velký.
 • PVC a plastové – patří spíše do kategorie těch levnější. Vynikají však pestrobarevnou škálou barev a tvarů od rovných až po oblé, soklové a tvarově nějak zvláštní. Proto se hodí pohledově snad ke všem druhům podlah. Opět pozor na schodové hrany, na schody se hodí pouze řádně připevněné. Nekvalitní materiály časem extrudují a ztrácí pevnost. Nevhodné jsou do prostor s častým střídáním teplot nebo do mrazu, kde taky ztrácí pevnost.
 • Kovové hrany a lišty – jsou bezpochyby nejpevnější a nejodolnější. Najdete je jak v základních variantách, tedy ploché, soklové, hranové, schodové, tak i specifičtější tvary zaoblené či jinak tvarované. Vyskytující se v přírodních odstínech (zpravidla leštěných) jako je hliník, kov a ty dražší jsou třeba nerezové. Koupíte je i s povrchovou úpravou, fólií v odstínu dřeva a proto jsou vhodné k univerzálnímu použití. Hlavní předností je jejich pevnost a téměř nezničitelnost.

Různé způsoby uchycení k podlaze jsou samozřejmostí

Lišty a hrany pro podlahy různých materiálových skladeb mívají rozdílné způsoby přichycení k podlaze. Můžeme je rozlišovat i podle snadnosti instalace na podlahu. Z jedné strany jsou pohledové, opatřeny povrchovou úpravou, a ze strany druhé je k podlaze připevňujeme.

 • Lepící – prakticky jakoukoli lištu můžeme jednoduše na podlahu přilepit vodostálým lepidlem na bázi chemoprénu, popřípadě tekutými nebo jinými chemickými kotvami. Vhodnější je však použít způsoby uchycení typické pro danou lištu nebo hranu.
 • Samolepící – hrany a lišty tohoto typu mají upevňovací plochu opatřenu samolepící fólií, kterou po jejím sejmutí snadno k podlaze připevníme.
 • Narážecí – připevňujeme tak, že napřed do podlahy navrtáme díry a upevníme zpravidla hmoždinkou narážecí trny. Lištu pak jednoduše naklepnutím na tyto trny narazíme.
 • Šroubovací – lištu šroubujeme k podlaze buďto přímo a nebo prostřednictvím připravených děr s hmoždinkami
 • Nasouvací – bývají kombinací výše uvedených typů, kdy je napřed přilepena nebo častěji přišroubována vodící lišta a na ni je teprve liště pohledová nasunuta lišta.

Na první pohled se může zdát výběr lišt a hran složitý. V dobrém obchodě vám ale jistě rádi a odborně poradí s výběrem.

JirkaŠtítky: Lišty