Vinylové podlahy

Chcete krytinu, která bude vypadat skvěle, bude se jednoduše čistit, vydrží rozlité tekutiny, a ještě se vám na ni bude našlapovat měkce? Že je to příliš mnoho výborných vlastností, než aby to byla pravda? Ale není! Přesně takové vlastnosti vám nabídne vinylová podlaha!

Vinylová podlaha není neznámým materiálem. Jedná se o stejnou technologii, jakou byla vyrobena PVC podlaha v předsíni vaší babičky. Že touto informací pro vás skončil zájem o vinylovou podlahu? To byste udělali velkou chybu! Technologie šla dopředu a dnes už nebudete potkávat velké modré nebo fialové čtverce s podivnými puntíky, které se zabydlely ve školách, nemocnicích, na úřadech a v bytech našich rodičů a prarodičů. Díky novým technologiím, které našly své uplatnění především v povrchové úpravě, se můžeme těšit na podlahu nové generace!

Zkuste zavřít oči a projít se po PVC podlaze, po dlaždicích nebo po laminátové podlaze. Co je nejpříjemnější? Rozhodně PVC podlaha. Této skutečnosti si byli vědomi i výrobci, a proto se zaměřili na poslední skutečnost, která bránila PVC podlaze v obsazení všech podlahových ploch vašeho bytu nebo domu. Zaměřili se na vzhled. Dnes může PVC podlaha vypadat jako dřevo, kámen nebo dlažba, protože využívá obousměrnou reliéfní ražbu. Perfektně vypadající podlahovou krytinu dnes naleznete pod názvem vinyl. Nový název měl zákazníkům ukázat, že se už nebudou potkávat s nehezkými vzory ve velké roli, ale že se můžou těšit na skvělý vzhled a mnoho formátů.

Vinylová podlaha dřevěný vzor

Dnešní vinylová podlaha:

 • 3D zobrazovací technologie,
 • obrovský výběr vzorů,
 • různé rozměry, role, pásy, čtverce,
 • pokládka lepením nebo metodou plovoucí podlahy.

S interiérem si bude rozumět

Do moderního interiéru po rekonstrukci nebo když zařizujete novostavbu, už starý typ podlahy rozhodně nepatří. Chcete dokonalý vzhled a nejvíce by se vám líbila dřevěná podlaha. Ale jste si vědomi toho, že je velmi náročná na údržbu a vyžaduje pravidelné ošetřování. Také vás odradí vysoká pořizovací cena. Vaše druhá volba by byla laminátová podlaha, ale ta je tvrdá a studená. Určitě nechcete, aby si děti hrály na nepříjemném povrchu. Tak tedy koberec? Bude příjemný pro chůzi a snadno se pokládá. Ale ten se špatně čistí, jsou na něm vidět fleky a usazuje se v něm prach. Jak situaci vyřešit? Která podlaha bude vypadat jako dřevěná, nebude se muset ošetřovat, bude mít příznivou pořizovací cenu, nebude tvrdá a studená a bude při chůzi příjemná? Navíc se bude snadno čistit a jednoduše se položí? Jedině vinylová podlaha! Plánujete, že budete mít obývací pokoj propojený s kuchyní, a proto hledáte krytinu, která se zvládne vyrovnat i s vyšším namáháním v kuchyni? I tady vinyl jednoznačně zvítězí. Trendem moderních interiérů není jen propojení kuchyně, jídelního koutu a obývacího pokoje. Často se používá jeden typ krytiny do všech místností, aby se interiér sjednotil a působil opticky větším dojmem.

Hlavní přednosti vinylové podlahy

Proč si vinylovou podlahu pořizuje stále více zákazníků? Důvodů je nekonečná řada a jistě je nedokážeme všechny vyjmenovat. Hlavní předností vinylové podlahy je její praktičnost. Udržuje se opravdu snadno, můžete ji umývat běžnými prostředky a nikdy na ní nebudou fleky. Chůze po vinylové podlaze je velmi příjemná. Bosou nohou našlapujete na teplý a měkký povrch. Krytina je rozměrově stálá a nemusíte se bát jejího sesychání. S touto podlahovou krytinou se můžete těšit na tlumení hluku v místnosti a na hluk si nebudou stěžovat ani sousedé v bytě pod vámi. Materiál je pružný a zároveň tvrdý, podlaha se nepoškodí ani v případě pádu nejrůznějších předmětů na zem. Není problém ji instalovat ani tam, kde plánujete podlahové vytápění. Je odolná proti vlhkosti a můžete ji mít i v koupelně nebo kuchyni. Podlaha je opravitelná a antistatická. Jejího pořízení nebudete litovat ani když máte domácího mazlíčka nebo alergického člena domácnosti.

Výčet výhod vinylové podlahy:

 • perfektní vzhled a možnost si vybrat z široké palety dekorů,
 • hygienický povrch se snadnou údržbou,
 • odolné proti vodě a vlhkosti,
 • příjemné při chůzi,
 • možnost umístit na podlahové topení,
 • výborné akustické vlastnosti,
 • snadné položení, některé typy se pokládají jako plovoucí podlaha,
 • možnost oprav podlahy.

Vinylové podlaze patří budoucnost

Oblíbenost této krytiny bude do budoucna jistě narůstat. V našich domovech hledáme především pohodlí užívání. Tím je nejen příjemný pocit při chůzi, ale také jednoduché čištění. U vinylové podlahy se nemusíme obávat, že se znehodnotí, když na ni něco rozlejeme a můžeme ji čistit i chemickými prostředky. Vždy zůstane hygienicky čistá a vy můžete bez obav nechat děti hrát si na zemi. Je to krytina, která může být ve stejném dekoru umístěna ve všech místnostech vašeho domu nebo bytu a vytvoří skvělý dojem dokonale sladěného interiéru. Bude vám sloužit mnoho let, a pokud by přeci jen došlo k jejímu poškození, je možné ji opravit bez toho, abyste museli vyměnit celou krytinu.

Údržba a čištění vinylové podlahy

O vinylovou podlahu nemusíte nijak zvlášť pečovat. Jediné, na co musíte myslet je mírně ji ochránit v místech, kde na ni dopadá přímé slunce. Například u balkonových dveří, nebo francouzských oken. Tam je třeba v letním období používat rolety nebo žaluzie, aby se zajistila stálá teplota podlahy. Pro ošetřování povrchu nejsou nutné žádné speciální přípravky. Samozřejmě že je možné zakoupit prostředky určené přímo k čištění vinylových podlah, jejich pořízení však není nezbytné. Při úklidu vám bude stačit vysavač a mop nebo navlhčený hadr a běžná čistidla, která v domácnosti používáte. Hrubé nečistoty jako jsou kamínky, štěrk nebo písek je nutné odstranit ihned. I při vysoké odolnosti podlahy mohou kameny, štěrk a písek podlahu poškodit poškrábáním. Pokud si chcete údržbu zjednodušit, můžete jednou za měsíc nebo dva použít speciální prostředek, který vytvoří na povrchu podlahy ochranný film a bude nečistoty odpuzovat.

Volba dekoru

Nejvíce oblíbený je stále dekor imitující nejrůznější typy dřeva. U vinylu naleznete i provedení, které imituje opotřebované dřevo nebo mírné nedostatky ve struktuře. Působí tak fantastickým dojmem. Do chodeb a koupelen jsou oblíbené dekory imitující velkoformátové dlaždice nebo kámen. Platí osvědčené pravidlo. Do menších a tmavších místností volte světlé odstíny. Tmavé odstíny se budou výborně vyjímat v kombinaci s bílým nebo světlým nábytkem a ve velkých místnostech, které mají dostatek denního světla. Když zvažujete pořízení stejného dekoru do celého interiéru, dejte přednost velmi světlým odstínům. Ty se mnohem lépe kombinují s ostatním zařízením v jednotlivých místnostech.

Jak se vinylová podlaha pokládá:

 • celoplošné lepení s použitím lepidel,
 • díly opatřené samolepkou,
 • díly s drážkou pro zaklapnutí, bez lepení.

Vinyl a topení

Pro každou podlahu platí, že má nejlepší vlastnosti v místnostech se stálou teplotou. Proto zajistěte, aby na povrchu podlahy nebyla vyšší teplota než 26 nebo 27 stupňů. Přes zimu je nutné rovněž vytápění. Teplota v místnosti nesmí poklesnout pod 18 stupňů a teplota podkladu by neměla být nižší než 15 stupňů. Vinylové podlahy můžete zvolit i v případě, že se rozhodnete pro podlahové vytápění.

Pořiďte si do svého interiéru krytinu, které patří budoucnost. Krytinu, která je nenáročná na údržbu, a přitom vypadá úchvatně!

Iva Vendolská