Jakou podlahu na staré parkety?

Parkety jsou zničené nebo se vám už jenom nelíbí? Chcete jinou podlahu, protože parkety pro vás nebyly tou správnou volbou? Nemusíte parkety hned vytrhávat, jsou i materiály, které můžete položit rovnou na parkety, aniž byste je muselo vytrhávat.

Lino

Jednou z variant, kterou můžete položit na staré parkety, je lino. Poklad lina je velmi jednoduchý a v některých případech ho nemusíte ani lepit. To je však většinou v místnostech, kde ho zatěžuje těžký nábytek a vy tím máte jistotu, že se nebude nijak hýbat.

PVC podlahy

Druhou variantou jsou PVC podlahy. Můžete je položit skoro stejně jako lino, akorát je dobré, když pod to zvolíte nějakou desku na vyrovnání povrchu ve výšce 10 mm, aby nedošlo například ke kroucení. Nese to však taková rizika, že se podlaha o kousek zvýší, i když jenom o trochu. V případě, kdybyste takhle měli jenom jeden pokoj, vznikne schod s čímž je potřeba počítat.

 Největší výhodou je, že se prodává tento druh podlah i přímo na staré parkety. Tím pádem jsou odolnější například proti protlačení nebo jiným nežádoucím účinkům.

Vinylová podlaha

Pokud chcete na staré parkety položit vinylovou podlahu, doporučuje se zámkový vinyl. Ten lepený určitě není ideální, ale možný je také. Každopádně je potřeba, aby podlaha byla vyrovnaná a aby se nikde nijak nehýbala.

Pokud vám parkety vržou, vinylová podlaha je dobrá také v tom, že vrzání částečně eliminuje a nebude tak slyšitelné, i když se neodstraní úplně.

Plovoucí podlaha

Plovoucí podlaha je ideální, pokud vaše staré parkety nevržou. Vrzání bude totiž trvat pořád a vy si tak moc nepomůžete. Jinak se dá položit celkem snadno.

Na co si dát pozor?

  • Nějaké druhy podlah potřebují, aby místo, na které je pokládáte, bylo rovné a čisté. Je dobré si zjistit, co potřebuje vaše podlaha, aby nedošlo k nějakým nežádoucím efektům, jako například, že se podlaha bude kroutit.
  • Pokud jsou parkety starší a vržou, ne všechny podlahové krytiny dokáží odstranit tento jev. Ideální na to je vinylová podlaha, která vrzání aspoň eliminuje. Jestliže chcete, aby vrzání zmizelo úplně, nejúčinnější je parkety rovnou vytrhat.
  • Některé podlahy jako jsou PVC potřebují mezi sebe a parkety podložku.
  • V případě, kdy si nejste jistí, je dobré zeptat se nějaké podlaháře, který vám přímo řekne, co je pro vaši podlahu nejlepší a nejlevnější řešení. Vyvarujete se tak tomu, že se vaše podlaha brzy zničí nebo dojde k jejímu jinému poškození.

Nicole DočkalíkováŠtítky: PVC | Vinyl | Plovoučka