Plovoucí podlaha

O samotné podstatě povahy plovoucích podlah a o některých jejích vlastnostech mnohé vypovídá již jen samotný název. Plovoucí - to znamená, že taková podlaha není pevně spojená s betonovým, či jiným podkladem. To by mohlo zavánět nestabilitou a dalšími konstrukčními nevýhodami, ovšem zdání klame a opak je pravdou. Plovoucí podlaha má řadu vynikajících vlastností.

Plovoucí podlaha a její superschopnosti

 • přijatelná cena - ruku na srdce, kdo by chtěl do materiálu pod svýma nohama vrážet nesmyslně vysoké částky, když je možné dobrou kvalitu pořídit i za menší obnos. Cena se v rámci jednotlivých typů plovoucích podlah liší, ale obecně platí, že patří k nejpřívětivějším v mikrosvětě podlahových kritin.
 • velké množství variací vzhledu - trh nenabízí obrovský výběr pouze ve stovkách barevných variant, vzorů a dekorů, ale i v množství materiálu, který může plovoucí podlaha imitovat. To je vhodné obzvláště v případě, kdy materiál, který by jste si kvůli jeho vzhledu chtěli pořídit, je příliš drahý, nebo náročný na údržbu. Plovoucí podlaha přináší k nerozeznání podobný vzhled, ale bez nežádoucích vlastností.
 • rychlost a jednoduchost instalace - položit plovoucí podlahu zvládne bez problémů každý alespoň trochu zručný kutil, takže pokud nechcete, nemusíte si zvát profesionální firmy, které ovšem nabízejí stoprocentní jistotu, že podlaha bude položena správně.
 • efektivní pro podlahové vytápění - kvalitní podlaha nejenže izoluje teplo a zabraňuje tak jeho unikání z místnosti a nepříjemnému zvyšování účtu za elektřinu, ale díky nízkému tepelnému odporu zvyšuje i efektivnost podlahového vytápění.
 • možnost výměny poškozených částí - v případě, že některá z lamel praskne, nebo je poškozena jiným způsobem, lze bez problému onu poškozenou část vyměnit za jinou a podlaha bude zase jako nová.

Druhy plovoucích podlah

Plovoucí podlahy se rozdělují dle tří kriteríí:

Použitý materiál

 • laminátová plovoucí podlaha - je atraktivní především díky své hodnověrné a přesvědčivé imitaci dřeva. Ovšem narozdíl od dřeva jsou laminátové podlahy nesrovnatelně levnější a jednodušší je i jejich údržba. Stávají se tak jasnou volbou pro lidi, kteří by si přáli mít dřevěnou podlahu, ale nevýhody dřevěného materiálu jsou pro ně dostatečným důvodem pro hledání přijatelné alternativy. 
 • dýhovaná plovoucí podlaha - dýha je velice tvrdým materiálem, a proto je i taková podlaha velice odolná. Nevýhodou je vysoká citlivost i na tu nejmenší vlhkost a obtížná renovace podlahy.
 • dřevěná trojvrstvá plovoucí podlaha - dřevěná podlaha nestudí a je snadná na údržbu, ovšem je třeba počítat s vyšší cenou a nemožností napravit nějaké rozsáhlejší poškození podlahy. Dřevo je považováno za solidní a honosný materiál.
 • korková plovoucí podlaha - korek je měkký, tichý a pružný materiál, který poskytne chodidlům komfort a navíc je dostatečně odolný, aby vydržel dlouhou dobu. Na druhou stranu zase korek potřebuje šetrnější údržbu a není zde tolik široký výběr jako u jiných typů podlah.
 • linoleová plovoucí podlaha - linoleové podlahy jsou vyrobeny z přírodního materiálu, který se vyznačuje vysokou odolností a výbornou tepelnou a zvukovou izolací. To je ovšem vyváženo její - v porovnání s ostatními podlahami - vyšší cenou.

Druh roznášecí vrstvy

Desky na dřevovláknitém, nebo dřevotřískovém podkladu nesou označení lehká plovoucí podlaha.  Zatímco podlaha pokládána na betonovou vrstvu je považována za takzvanou těžkou plovoucí podlahu.

Konstrukce

 • podlahy lepené - tento typ podlah, který v praxi nebývá příliš často využíván, má díly desek vzájemně slepené
 • podlahy se zámkovým systémem - vcelku běžné řešení podlahy, které umožňuje opětovné rozebrání a složení podlahy - to je obzvláště výhodné v případě, že se používáním některá z lamel poškodí a je ji potřebné vyměnit.

Kolik investovat do plovoucí podlahy?

Ceny plovoucích podlah se ve zpravidla pohybují v příjatelných mezích, tím spíše se nedoporučuje investovat do těch nejlevnějších z nich. Existuje totiž riziko, že slovo velice levné bude také synonymem pro velice nekvalitní. Hrozí časté praskání a uvolňování zámků a obecně nižší životnost. Lehce se tak může stát, že po krátkém čase budete nuceni celou podlahu pokládat znovu, což se prodraží mnohem více, než investice do kvalitní podlahy, mezi něž rozhodně patří laminátové podlahy s dobrou konstrukcí a dlouhou životností.

Kromě toho nekvalitní podlahy kromě peněžek ve výsledku nepotěší ani vaše chodidla. Tyto podlahy jsou totiž kluzké a chladné.

Pár tipů k správnému výběru plovoucí podlahy

Když už máte přibližně stanovenou cenovou třídu ve které se chcete pohybovat, bylo by chybou zaměřit se při výběru pouze na vzhled. Vkusný design sice lahodí oku a vyrazí dech všem návštěvám, ale nesmí se opomenout přihlédnout k dalším vlastnostem ať už mechanickým, nebo izolačním. Každá podlaha je totiž v některých ohledech lepší a v některých zase zaostává, proto je důležité brát zřetel na to co od své podlahy očekáváte především. Zda větší odolnost vůči tlaku, nebo lepší izolační schopnosti.

Na co si dát pozor při pokládání plovoucí podlahy

Pokud jste se rozhodli, že položení Vaší podlahy nepřenecháte profesionálním firmám, ale vezmete jej do svých vlastních rukou, číhá na Vás několik úskalí, kterým se musíte vyhnout a v tom vám pomůže i několik následujících typů:

 • Poškozený lamel, byť jen nepatrně do podlahy nepatří. Celé balení je nutné před pokládkou důkladně zkontrolovat a nevyhovující lamely bez milosti vyřadit.
 • Podlaha se může položit pouze na vhodný povrch. Podklad pod ní musí být dostatečně pevný a rovný. Přípustné jsou pouze nerovnosti menší než 2 milimetry.
 • Nezapomeňte na dilatační spáry. Jejich šíře musí být 1 cm při všech okrajích místnosti. Dilatační spáry jsou důležité, aby se podlaha mohla hýbat při změnách teploty.
 • Ovšem před samotnou pokládkou je lepší nechat laminátové lamely tepelně aklimatizovat v místnosti, kde bude podlaha položena. To je nutné provést alespoň dva, v ideálním případě tři dny před pokládkou.

Shrnutí

Zkrátka plovoucí podlahy jsou skvělou volbou pro každou domácnost. Jejich výjimečné vlastnosti a snadná pokládka, kterou je možno provést i svépomocí dělá z plovoucích podlah vynikající alternativu k drahým a ne právě vynikajicím materiálům. Zkrátka i po zohlednění některých nevýhod jednotlivých typů podhlad jsou plovoucí podlahy stále ty nejlepší věci pod vaše nohy.

Martin BurgetŠtítky: Plovoučka