Marmoleum přírodní linoleum - originální podlaha
Marmoleum, neboli přírodní linoleum, je ekologicky šetrná podlaha s vysokou odolností. Vyrábí se v široké barevné škále a je velmi příjemné i na dotek. Jde o bezpečný materiál, který se dobře čistí a je vhodný pro domácí i komerční využití.
Z čeho se marmoleum skládá?
Marmoleum je druh přírodní podlahové krytiny, vyrobené z přírodních obnovitelných zdrojů. Jeho hlavní složku tvoří lněný olej. Další prvky se skládají z dřevité nebo korkové moučky, která obvykle vzniká jako kontrolovaný odpad z lesní těžby, mletého vápence, přírodních pigmentů a borovicové pryskyřice. Kompaktnost směsi zajišťuje jutová textilie, na kterou jsou všechny složky slisované vysokým tlakem do několikamilimetrové vrstvy.
V jaké formě marmoleum seženete
Nejčastěji se s marmoleem setkáte ve stejné podobě, jako znáte klasické PVC linoleum: dlouhé a široké pásy zavinuté do rolí. Vyrábí se také jako čtverce a lamely, které se instalují „klik“ systémem stejně jako plovoucí podlaha. Pásy se k podkladu lepí ekologickým lepidlem.
Pokládku marmolea zvládne i šikovnější kutil
Přestože i domácí kutilové zvládnou marmoleum položit, bývá doporučovaná pokládka odborníkem. Povrch pod pokládaným marmoleem je potřeba úplně vyrovnat, vyčistit a nechat vyschnout. 24 hodin před položením je potřeba nechat pásy marmolea ležet v místnosti, kam je budete lepit. S materiálem se pak snadněji pracuje a lépe se přizpůsobí podmínkám v pokoji. K práci budete potřebovat, aby nebylo méně než 18 stupňů a stejně tak nesmí být velká vlhkost.
Jednotlivé pásy se pokládají trochu přes sebe tak, aby se jejich okraje překrývaly. Lepidlo se nanáší ozubenou špachtlí a hned poté do něj zatlačuje marmoleum. Všechny vzduchové bubliny je potřeba vytlačit směrem od středu ven. Pásy se k sobě natrvalo přichycují pomocí svařovací pistole a svařovacích šňůr, které můžou být v úplně stejné barvě a odstínu jako marmoleum (nebo i v odlišné, pokud je chcete přiznat). Povrch se začisťuje ruční frézou tak, aby byl v jedné rovině s marmoleem. Okraje u stěn se poté seříznou a obloží lištami.
Pokládání lamel nebo čtverců se speciálními zářezy je o mnoho lehčí, podobně jako běžnou plovoucí podlahu je stačí do sebe zacvaknout. Jednotlivé díly není potřeba k sobě lepit a podlahu můžete ihned používat.
Kam můžete podlahu z marmolea použít?
Vzhledem k jeho vysoké odolnosti můžete marmoleum použít do všech obytných i kancelářských místností. Marmoleum můžete použít i do kuchyně, ale méně se hodí do koupelen. Snese i rušnější provoz, tvoří například celou podlahu novodobého kostela.
Tento materiál je náchylný pro poškození silnými chemikáliemi a agresivními látkami, jako je zvířecí moč. Proto se nehodí do míst, kde potřebujete používat silné chemické čističe nebo se vyskytují problémová domácí zvířata.
Životnost obvykle přesahuje udávaný limit
U velkých komerčních projektů dosahuje životnost marmolea 15 – 25 let. U domácího použití vydrží 20 – 30 let, ale při důkladné péči není problém se dostat i na 50 let. Menší oděrky a podobné poničení nebývají moc viditelné.
Poškozené marmoleum se dá opravit
Když už dojde k poškození, není potřeba měnit celou podlahu. Hodně poškozený kus můžete vyříznout a nahradit. Rýhy stačí opravit pomocí tmelu. Pro místa s větším provozem je možné povrch marmolea ošetřit speciálním nátěrem nebo voskováním, které zvýší jeho dlouhodobou odolnost.
Údržba je velmi snadná
Už na první pohled je jasné, že hladký povrch této podlahy se bude bezproblémově uklízet. Marmoleum do sebe nenasáká skvrny a po vylití tekutiny ji stačí jen setřít. Antistatické složky zabraňují tomu, aby se prach a špína usazovaly v podlaze a usnadňují tím celé uklízení.
Pro pravidelnou údržbu stačí podlahu jen vysát nebo zamést a občas setřít mokrým mopem. Můžete použít domácí čističe a seženete i přípravky speciálně určené pro údržbu marmolea. Parní čističe nejsou vhodné, stejně jako velmi horká voda.
Výhody marmolea
-
Vysoká odolnost: díky přirozené oxidaci s postupem času ještě více vytvrdne. I přes svou tvrdost je pružné a můžete si vybrat z několika stupňů tvrdosti.
-
Univerzálnost: vzhledem k jeho tenkému profilu jej kromě podlah můžete využít k pokrytí zdí, stropů i nábytku.
-
Přirozeně statické: tato jeho vlastnost odpuzuje prach, brání množení bakterií a je proto ideální pro astmatiky i alergiky.
-
Příjemné: materiál je velmi příjemný na dotek a je také teplý.
-
Vysoká izolace: dobře izoluje hluk i teplo.
-
Snese podlahové topení: pod marmoleum můžete instalovat podlahové topení. Před pokládkou je potřeba ho nechat aspoň 2 dny vypnuté a poté zapínat postupně, jinak nemá žádná omezení.