Jak ošetřit dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy vydrží sloužit dlouhá léta, a navíc u toho skvěle vypadají. Ano, tak nějak se to říká. Ale samo to takhle fungovat nebude. Za své spolehlivé služby od vás podlaha bude něco vyžadovat. A sice řádnou péči, která prodloužení její životnost, a ještě více nechá vyniknout dřevo jakožto přírodní materiál.

Abyste dosáhli podlahy bez plísně, škrábanců a s dokonalou kresbou dřevo, máte 2 možnosti ošetření. Ona klíčová otázka zní: „Lak nebo olej?“

Lak se snadněji aplikuje, lakovaná podlaha lépe udržuje

Pokud se rozhodnete podlahu nalakovat, připravte se, že tím ztratíte více času než u olejování. Ne snad, že by samotná aplikace trvala nějak dlouho, ale dřevo poté potřebuje delší časový úsek na regeneraci. Plné zatížení snese po jednom až dvou týdnech od nalakování. Po naolejovaných podlahách můžete vesele chodit již třetí den od aplikace.

Lak se skvěle hodí pro vyzrálé a tvrdší dřevo. Naopak s měkkým dřevem by lak mohl mít problémy. Proti běžnému odření postačí, ale na větší míru poškození už je krátký. A protože podlahy z měkkého dřeva jsou k rýhám a škrábancům náchylnější, může se jimi dovnitř dostat vlhkost, která podlahu poškozuje.

Požadujete-li po podlaze protiskluznost, bude lak vaší volbou. Nanáší se v několika vrstvách, typicky ve třech, a vybrat si můžete z matné i lesklé úpravy.

Existují i speciální nátěry, které nejsou ochranné, ale pouze obnovují vzhled a strukturu dřeva. Pokud máte podlahu ošetřenou a chcete ji jen vizuálně oživit, toto je cesta.

Olej zvolte pro přírodnější vzhled či při zvýšené vlhkosti

Olej se na dřevěné podlahy většinou nanáší v kombinaci s voskem. Mezi jeho největší výhody řadíme schopnost zachovávat přírodní vzhled dřeva či ochranu před vysycháním. U naolejovaných podlah se také lépe opravují rýhy a škrábance. Máte-li ve svém domě zvýšenou vlhkost, doporučujeme použít právě olej.

Naopak náročnější je u nich běžná údržba i aplikace. Nalakovat podlahu zvládne každý šikovný laik, kdežto pro naolejování zvažte pomoc profesionální firmy. S tím souvisí i cena, pokud se rozhodnete pro variantu olej, smiřte se s tím, že bude finančně náročnější.

U starších podlah si dejte obzvláště pozor

Zvláštní pozor je třeba si dát u podlah staršího data. Nikdy nevíte, zdali a čím byly takové podlahy v minulosti ošetřeny a jak budou reagovat na novou vrstvu laku či oleje. Ideální postup je vyzkoušet si vybranou metodu na nějakém skrytém místě (například v rohu, pod skříní apod.) a počkat, jakým způsobem na dřevo zapůsobí.

Pokud se u starších podlah rozhodnete pro lak, podlaha musí být dostatečně izolovaná proti vlhkosti, jinak velmi reálně hrozí hniloba.

Ondřej Kodym



Štítky: Dřevo