Laminátové podlahy

Novostavba rodinného domu nebo developerský projekt, kde máte možnost klientských změn. Kompletní rekonstrukce ve starším bytě či úprava jednoho z pokojů. Ano, všude tam se musíte rozhodnout o nejdůležitějším prvku, který bude udávat vzhled celé místnosti. Dejte hlas laminátové podlaze!

Laminátová podlaha do moderního interiéru

Žijeme v době, která na nás klade vysoké nároky. Pracovní povinnosti řešíme často i doma a pokud podnikáme, volný čas téměř neexistuje. Proto jsme stále náročnější na vybavení našeho domova a očekáváme prvotřídní kvalitu, snadnou údržbu a výborné vlastnosti od všech zařizovacích předmětů, které nakupujeme. Ty nejvyšší nároky máme na samotnou podlahu. Chceme povrch, který by byl odolný a zároveň příjemný na pohled. Musí umět přežít i v domácnosti s malými dětmi nebo domácím mazlíčkem. Jeho údržbou se však nechceme příliš zabývat a odmítáme složité olejování, pastování a namáhavé drhnutí. V neposlední řadě máme touhu po vzhledu, který bude unikátní a zajímavý. Všechna tato kritéria dokáže splnit jen jeden typ podlahy, a to laminátová podlaha. Označení laminátová podlaha se často zaměňuje s označením plovoucí podlaha. Pozor, je zde podstatný rozdíl.

Vysvětlení pojmů:

 • Plovoucí podlaha: Krytina, která není pevně spojená s podkladem. Může být z různých materiálů.
 • Laminátová podlaha: Je plovoucí podlaha s třívrstvou konstrukcí.

Laminátové desky

Výběr laminátové podlahy

(při výběru konkrétního provedení je třeba vzít v úvahu několik kritérií)

 • Nejprve je třeba zodpovědět otázku, jak namáhaný bude prostor, do kterého podlahu umísťujete.
 • Také je třeba zohlednit, zda se jedná o místo se zvýšenou vlhkostí a zda jsou v místnosti stálé teploty.
 • Pokud umisťujeme jinam než do přízemí, musíme zvážit i podklad. Speciální podkladová vrstva se postará o menší hlučnost jak v samotné místnosti, tak v místnosti nacházející se pod ní. Teprve poté můžeme přistoupit k výběru konkrétního vzoru.

Na trhu je dnes k dostání nepřeberné množství různých provedení. Ty nejoblíbenější jsou v dekoru nejrůznějších typů dřeva včetně těch exotických. Buďte opatrní při pořizování tmavých odstínů podlah. Laminátová podlaha ve tmavém odstínu působí luxusním dojmem, hodí se však jen do větších a světlých místností. V takových místnostech je pak třeba vymalovat stěny bílou nebo světlou barvou a pečlivě vybírat nábytek. Nábytek musí být v kontrastu k podlaze, tedy rovněž bílý nebo ve světlých odstínech. Velmi obezřetní buďte při pořizování levných podlah z obchodních řetězců. Podlahy, které jsou předmětem akčních nabídek mají mnohem nižší kvalitu a mohlo by se vám stát, že nevydrží pravidelné používání v bytě ani první rok. Ušetřený peníz se v případě investice do podlahy, kterou nevyměníme tak snadno jako běžný kus nábytku, opravdu vymstí. Budou vás čekat nejen další náklady, ale především spousta starostí a práce s vyklízením a renovací.

Dejte přednost kvalitnímu provedení a osvědčeným značkám.

Co se skrývá uvnitř laminátové podlahy:

 1. Vyrovnávací vrstva – spodní vrstva, která se používá do prostor se zvýšenou vlhkostí.
 2. Nosná vrstva – kvalitní dřevotřísková deska, základ každé laminátové podlahy.
 3. Dezénová vrstva – určuje konkrétní vzhled laminátové podlahy.
 4. Svrchní vrstva – úprava proti opotřebení.

Zvládne celodenní provoz

V novostavbách rodinných domů a samozřejmě i bytů už nepotkáme jiné dispoziční uspořádání než to, kdy je obývací prostor propojený s kuchyňským koutem. Kuchyň už se nestává samostatnou a izolovanou místností a příprava pokrmů probíhá v kruhu rodinných příslušníků, kteří tráví čas v obývacím pokoji.

Není vhodné opticky prostor rozdělovat a volit dvě různé krytiny. I do takového prostoru můžete zvolit laminátovou podlahu.

Vzhledem k tomu, že má vysokou odolnost, můžete si její položení dovolit i v prostoru, který bude odpovídat vyšší námaze. Provoz v kuchyni, což zpravidla znamená nejrůznější předměty upadnuté na zem z větší výšky a pravidelné rozlévání různých tekutin povrchu nevadí. Je třeba jen rychlá reakce v případě vylití většího množství vody. Pokud ji setřete do sucha chvíli po rozlití, nemusíte se bát žádného poškození. Nebezpečí nastává až ve chvíli, kdy by tekutina zůstala na podlaze delší čas. Může zatéct do spár mezi jednotlivými deskami a způsobit vzedmutí okraje. To je patrné na dotek i viditelné na pohled. Bohužel v takovém případě už není možné nijak situaci zachránit a celý díl je nutné vyměnit. To znamená rozebrání velké části podlahy.

Přednosti krytiny - úklid

Laminátové podlahy se těší takové oblibě zejména proto, že jsou vysoce odolné i proti oděrkům a poškrábání. Poškozený díl se dá při rozebrání podlahy nahradit, a proto nám může podlaha sloužit opravdu desetiletí. Krytina se velmi snadno udržuje, postačí vám k tomu jen výkonný vysavač a občas setření vlhkým mopem. Údržbu ocení skutečně každý, protože vysávání je rychlé a nečistoty se nikde neusazují. To ocení především majitelé chlupatých domácích mazlíčků. Jistě nám dáte za pravdu, že vyčistit zvířecí srst z koberce je prakticky nemožné. Usazování nečistot může způsobit i nejrůznější podráždění kůže, zejména u citlivějších osob nebo osob s alergiemi. A co teprve, když máme v domácnosti malé děti? Ty tráví na podlaze téměř celý den. Záleží nám na tom, aby povrch byl hygienicky čistý a bezpečný. A napadlo vás, co ocení malí páni kluci? Zkuste si poslat autíčko po koberci a pak po laminátové podlaze. Ano, ve druhém případě podlaha nebrání dětským hrám! Samozřejmě nesmíme zapomenout na její příznivou cenu, snadnou instalaci a obrovský výběr vzorů.

Stručný přehled výhod:

 • široký sortiment nabízených vzorů,
 • snadno se udržuje a čistí,
 • povrch zůstává hygienický bez usazených nečistot,
 • jsou velmi odolné,
 • je možné vyměnit poškozené lamely,
 • položení je snadné a zvládnete jej svépomocí.

Jak položit laminátovou podlahu?

Jednou z nesporných předností laminátových podlah je jejich snadná pokládka a rychlá instalace v místnostech. Jedná se o pásy, které jsou opatřeny drážkou a ty se zaklapnou k sousednímu dílu. Začíná se v rohu na jedné straně místnosti a postupně se vyskládají pásy po celé délce. Poslední díl se zařízne a zalomí. Teprve poté se přistoupí k položení druhé řady, můžete používat jemné poklepání při zaklapávání. Celý systém připomíná skládanku a není složitý. Drážky jsou však tenké a při hrubém zacházení se mohou zalomit.  Položení celé podlahy je otázkou jediného dne, a to i se všemi nutnými přípravami. Na závěr se celá místnost obloží po obvodu koncovou dekorační lištou a v místech, kde jsou dveře, se používají přechodové lišty. Ty se dají zakoupit již opatřené samolepkou. Přiložení na správné místo je otázkou několika vteřin. Pro položení laminátové podlahy není nutné zvát specializovanou firmu ani si dokoupit nářadí. S trochou šikovnosti to zvládne opravdu každý.

Pravidla pro položení laminátové podlahy:

 • suchý povrch,
 • rovný nebo předem vyrovnaný podklad,
 • alespoň týden skladujte podlahu v místnosti, kde budete pokládat.

Při výběru podlahy nespěchejte, vybíráte si společníka, který bude určovat vzhled interiéru po mnoho let. V celé řadě podlahových studií nemají k dispozici jen vzorky v malém rozměru. Mohou vám ukázat i větší plochu podlahy, která více napoví, jak bude vypadat u vás doma. Dokonce je možné dohodnout se i na zapůjčení několika kusů vzorových desek a vyskládat si je přímo u vás doma pro porovnání. Také můžete využít nejrůznější programy pro vizualizaci.

Iva VendolskáŠtítky: Dřevo