Jak přidělat podlahové lišty?

Podlahové lišty představují jeden z nejlepších způsobů, jak elegantně vyřešit přechod mezi stěnou a nově položenou podlahou. Kromě toho, že to zkrátka dobře vypadá, chrání okraj podlahy před poškozením, vlhkostí a umně skryjí i případně kabely. Jak postupovat při jejich přidělávání?

Předně, s instalací podlahových lišt nijak neotálejte. Včasným nákupem společně s podlahou se jednak vyhnete starostem s hledáním stejného odstínu a tím, že ucpete mezeru mezi zdí a podlahou co nejdříve, také zabráníte podlaze v kroucení se, což po pokládce velmi ráda dělá.

Montáž podlahových lišt se v některých bodech liší podle druhu.

Samolepicí lišty

Jedná se o variantu, které s sebou nese velmi rychlou a snadnou montáž. Jsou také cenově nejdostupnější. Pokud je však jednou nalepíte, už s nimi znovu nepohnete, leda byste chtěli měnit celou podlahu.

Lišty na klipy a úchyty

Výhoda těchto lišt spočívá v možnosti opakované demontáže. Rovněž pod nimi lze vést kabely. Způsob pokládky je náročnější, vyžaduje přichycení pomocí hmoždinek a šroubků.

Montáž podlahových lišt krok za krokem

1. Nejdřív měř, poté řež

Nezáleží ani na tom, kolikrát budete měřit, hlavně, že tak učiníte. K délce všech zdí, k nimž plánujete lišty instalovat, připočtěte nějakou rezervu pro odřezy a nepovedené kusy. Doporučujeme zhruba 10 % naměřené délky.

2. Jak na řezání?

Nejlepším pomocníkem pro řezání podlahových lišt je pokosová pila, případně pokosník, ostrá pilka a trocha trpělivosti.

Při řezání vnějších rohů pečlivě měřte úhly. Potřebný úhel (nejčastěji se jedná o pravý) rozdělte napůl a pod touto půlkou (45°) seřízněte každou ze stran obou lišt. Po přiložení k sobě by měly krásně lícovat. Pamatujte, že je vždy lepší provést o trochu delší řez. Zkrátit lištu můžete vždy, opačný způsob není možný.

U vnitřních úhlů se musíte rozhodnout, zdali je chcete seřezávat (stejný postup jako u vnějších) či pouze překrýt. Druhá varianta, kterou někteří díky jednoduchosti volí, je méně vzhledná.

Pokud si s úhly chcete ušetřit práci, můžete si u některých druhů lišt zakoupit speciální krytky – tz. Rožky, kterými úhel překryjete. Při řezání tak nemusíte být tolik pečliví.

3. Uchycení dle typu lišty

Způsob, jakým lištu ke stěně (lišty se nikdy nepřichytávají k podlaze!) přichytíte, záleží na jejím druhu. Lze je tedy:

  • Přišroubovat za pomoci vrutů a hmoždinek. Na povrchu takové lišty budou vidět hlavičky vrutů.
  • Narazit, a to u lišt narážecích, které rovněž využívají hmoždinky se šroubky, ale umístěné pod lištou. Nejsou tedy vidět.
  • Nalepit. O samolepicích lištách již šla řeč výše.

Pokud vám po montáži lišt kdekoliv vznikne spára, nejlépe ji zakryjete akrylovým tmelem.

Ondřej KodymŠtítky: Lišty