Jak dosáhnout rovné podlahy při betonování?
Betonové podlahy se stávají ve stavebnictví čím dál větším trendem. Oproti jiným podlahám mají jednu nespornou výhodu. Jsou levné. Například podlaha litá může být až dvakrát dražší než klasická podlaha betonová. Takovéto podlahy můžeme instalovat buďto svépomocí nebo si na to najmou nějakou firmu, která se právě na jejich instalování specializuje.
Pokud se rozhodnete pro domácí kutilství, setkáte se určitě s několika většími či menšími potížemi. Tím největším problémem je jistojistě dosažení naprosto rovného povrchu bez jakýchkoli nerovností či narušení betonu. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout.
1. Strojní hlazení
Prvním a nejefektivnějším způsobem jak dokonale vyhladit beton je hlazení pomocí tzv. hladičky. Hladička samotná je velice drahou záležitostí. Pořizovací cena tohoto pomocníka se pohybuje okolo 20 000 Kč. Její pomoci však můžete využít, i když si ji nepořídíte. Existují firmy, které přijedou přímo na místo betonování se svou vlastní hladičkou a za relativně nízkou cenu beton perfektně vyhladí. Tento užitečný stroj si můžete také za symbolickou cenu pronajmout.
Hladička se používá velice jednoduše. Prostě ji jen zapojíte do elektriky a pak už jen jejím kotoučem jemně přejíždíte po povrchu betonu. Bez jakéhokoli vynaloženého úsilí z vaší strany nerovnosti zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.
Co je technika kletování (gletování) betonu - na zavadlý povrch se nanese vrstva prosátého cementu, která se zahladí ručně nebo strojně ocelovými hladítky. Vznikne velmi tvrdá krusta, která velmi dobře odpuzuje vodu. Po zatvrdnutí se velmi těžko rozbíjí.
2. Ruční hlazení
Pokud přeci jen dáváte přednost ruční práci a chcete si vše poctivě vyhladit sami, můžete použít tzv. hladítko. Hladítko je dřevěná, plastová nebo kovová deska s rukojetí. Je konstrukce naprosto jednoduché, takže si ho můžete vyrobit klidně i doma a to klidně i z materiálů jako je polystyren.
Hladítkem, jak už jeho název napovídá, ručně vyhladíte povrch betonu. Nesmíme ovšem beton hladit příliš dlouho. Pokud to přeženeme, z betonu vystoupne voda, která začne tvořit louže, což zákonitě vede k nerovnostem. Je tedy třeba úspornějších pohybů. Hladítkem jemně přejíždíme po betonu a vyvíjíme na něj jen velmi mírný tlak. Takto kroužíme po zpracovávané ploše tak dlouho, než se odstraní veškeré nerovnosti a dírky. Je důležité, abychom na hladítko netlačili silou.
3. Zabetonování latí
Pokud chceme podlahu z větší vrstvy betonu, je třeba ji zpevnit, aby nepopraskala. Toho můžeme dosáhnout zabetonováním dřevěných latí, které podlahu rozdělí na několik menších částí, ve kterých beton lépe drží pohromadě. Beton v takovýchto oddílech nemá tendenci praskat, ani tvořit nerovnosti. Také se s těmito oddíly mnohem jednodušeji pracuje. Dají se snadněji kontrolovat a lépe se na nich udržuje rovina.
4. Kari sítě
Kari sítě jsou ocelové sítě, které mají při betonování podlahy nemalý význam. Mnoho kutilů její význam často podcení a jejich podlahy pak nevypadají tak, jak by si asi přáli. Pořízení takové sítě však není vůbec drahé a do rozpočtu to nijak významně nezasáhne.
A v čem je kari síť vlastně tak skvělá? Její největší předností je, že brání praskání betonu v ploše a dokáže ho udržet krásně celistvý a pevný. Také dokáže rozložit váhu, která na betonu spočívá a tak zabraňuje vytváření děr nebo prohlubní.
Položení samotné kari sítě není vůbec těžké. Nejdříve musíme celou betonovanou místnost pokrýt tenčí vrstvou betonu, stačí pouze několik centimetrů. Na tuto vrstvu poté položíme síť, kterou pokryjeme již konečnou vrstvou betonu.
Alternativa ke kari sítím - dratkobeton. Do betonu jsou přimíchány jemné drátky (vlákna), které zvyšují jeho pevnost.
Užitečné tipy
1. Na pohybování se po ještě plně nevyschlém betonu používejte speciální návleky na nohy. Tyto návleky perfektně rozloží vaši váhu a v betonu nezanechávají nerovnosti.
2. Rovnost povrchu betonu vždy průběžně kontrolujte vodováhou.
3. Zabránění smršťování a praskání betonu. - Beton průběžně kropte malými množstvími vody, aby nebyl vyschlý příliš brzy. Pokud by se tak stalo, narušila by se jeho struktura a praskal by. Alternativně lze použít nástřik ochranné emulze, vlhčení vodní mlhou, betonáž v pozdních hodinách.