Jaký nábytek na bukovou podlahu?

Podlaha - jedna z prvních důležitých věcí, kterou řešíme při stavbě domu či rekonstrukce bytu, zároveň vedoucí ke konečné fázi naší přestavby... Při výběru je především třeba si uvědomit, že podlaha není věc, kterou bychom co každé dva roky nebo za pět až deset let obměňovaly. Zvolit správnou a neokoukatelnou podlahu je tak trochu základ pro to, abychom byli doma i v dalších letech spokojeni a dobře se nám celkově bydlelo. Poté už můžeme ladit nábytek podle našeho vkusu a naší fantazie...

Buková podlaha 

Bukové dřevo - velice často zastoupené u výroby podlah. Pevné, s charakteristickým zabarvením - světle až středně hnědá barva, někdy až trochu do růžova. Volba takové podlahy je sázka na klasiku, která moderní byla, je a i zřejmě za padesát let bude.... Důležité, právě díky typickému zbarvení, je poté doladit správně místnost nábytkem a dalšími dekoracemi.

Jak tedy sladit? Nezapomeňme, že buková dřevěná podlaha je sama o sobě dosti výrazná, a to ať už celobuková nebo v kombinaci ještě s jinou barvou, proto není až tak potřeba již kombinovat zbytek nábytku. Osobně bych se držela toho, dodržet maximálně jeden druh dalšího dřeva nábytku + klidně nějakou barevnou kombinaci, např. bílou, která nikdy nic nezkazí. Samozřejmě záleží i na barvě stěn...

Nejideálnějším řešením je, vždy volit kontrast - výraznější podlaha oproti střídmějšímu a méně barevnému nábytku.

Varianty ladění nábytku s bukovou podlahou

Pojďmě si projít některé varianty konkrétněji...

Dřevěný nábytek v kombinaci s bílou. Volme raději světlejší dřevo, klidně i do šeda, jako je např. dub sonoma, dub bardolino apod. .... Jedná se o dřevěný nábytek se světle šedým melírem. V kombinaci s bílou na takové podlaze krásně vynikne a udělá zázraky. Poté je vhodné volit i dekorace do bíla, hněda, šeda a barvy, kteoru zrovna chceme místnost více oživit.

Sázka na jistota je i volba pouze bílého nábytku. Nic nezkazíme, ale zároveň si poté musíme vyhrát s dekoracemi, abychom místnost zútulnili.

Většinou starší generace sází na to, kdy k bukové podlaze volí i bukové dřevo nábytku. Vlastně to není špatně ani dobře. Místnost nevynikne, opticky se zmenší... Ale zároveň ani nepůsobí křiklavě.

Samozřejmě v tomto směru se fantazii meze nekladou - někdo zůstane u klasiky, někdo naopak zaexperimentuje. Hlavní je, abychom se cítili doma dobře a kombinace se líbila nám. Co člověk, to jiný vkus a názor.

Druhá důležitá věc - nezapomeňme sladit s podlahou i interiérové dveře. Pokud zvolíme jinou barvu než bílou nebo bukovou k takové podlaze, následné doladění interiéru bude pro nás zřejmě také náročnější...

Denisa Babková