Cena podlahového topení za m2
Technologie jdou dopředu. A ruku v ruce s tím, také klesá množství nerostných surovin nebo se naopak zvyšují náklady na jejich využití. Každopádně, stále vyšší ceny za energie postihují každého z nás, a proto při výstavbě anebo rekonstrukci domu a bytu se lidé zaobírají otázkou, čím vlastně budou svůj domov vytápět.
Nabízí se mnoho možností. Někdo sáhne po klasice a teplo rozvádí pomocí radiátorů do všech místností. Jiný zvolí vyhřívání sálavým teplem z krbu a kamen a další ocení příjemné teplo od země.
Sálavé teplo od nohou
Řeč je o stále více používaným podlahovém vytápění. To je druh velkoplošného vytápění. Uplatní se zejména tam, kde je objekt kvalitně zateplen a opatřen tak, aby nevznikali tepelné mosty a teplo neunikalo směrem ven. Ve starých domech, kde je energetická třída D a nižší, se tento typ topení spíše nedoporučuje. Nemuselo by stačit k vytopení místností v mrazech. Tepelný únik by byl větší než příjem tepla. Dále není dobré tento systém instalovat na chatky a chalupy, kde pobýváte pár dnů v celém roce. Podlahové topení má mnoho výhod, ale i nevýhod. A jednou z nich je i to, že prostor vyhřívá i několik hodin. Maximální možná teplota je totiž 29°C kvůli styku s chodidly. Větší teplota není přípustná. A proto déle trvá než se vymrznutá místnost zahřeje.
Podlahové vytápění se však výborně hodí na akumulaci tepla. Dost časté jsou různé kombinace způsobu ohřevu bydlení. Radiátory a topení v podlaze nejsou nijak výjimečné. Vždy je však třeba vše řešit s odborníky. Protože pak by se vám také mohlo stát, že po chvilce nesprávného používání by musela přijít na řadu nákladná oprava.
Obliba stále roste
Proč je tedy tento systém vedení tepla natolik oblíben? Jde o zvýšení komfortu bydlení. Pocit tepla od noh je velmi příjemný. Zvláště rodiny s dětmi či starší lidé si to nemohou vynachválit. Není divu. A při správném rozvržení a zvolení technologie a typu, lze i výrazně ušetřit na placení. Víte, že díky podlahovému vytápění si můžete nechat snížit cenu za elektrickou energii? A to už se vyplatí, vložit trubky do konstrukcí podlah. Topení totiž může být teplovodní i elektrické.
Co je však nutné brát v potaz, je druh použité podlahové krytiny, nášlapné vrstvy. Je to důležité z důvodu dobrého vedení tepla. Z různých zdrojů víme, že nejlepší je dlažba, vinyl a PVC. Pochopitelně, že na takovou skladbu podlahy, ve které je ukryto plošné vytápění, nelze položit koberec.
Na kolik peněz to vyjde
Jak je to však s pořízením podlahového vytápění? Záleží na mnoha okolnostech. Především na zdroji tepla. Ale samotný systém topení vás vyjde na cca 480 kč / m2 a dráž. Takže si dobře rozmyslete, kde všude jej položíte. Dle odborníků je to zcela zbytečné tam, kde budete chodit jen v botách (chodba, předsíň, sklep), pobývat málo (technická místnost, garáž, komora, wc) a kde bude zastavěná plocha nábytkem více než 60% (ložnice).