Jak vybrat mop na podlahu?

Mop - důležitý pomocník, nyní již ve většině domácností... I když možná dámy starších generací (naše maminky, babičky, prababičky atd.) nám mohou tvrdit, že prostý hadr s koštětem a kbelíkem teplé vody splní lepší výsledný účinek, než novodobé vynálezy, opak může být v této oblasti pravdou... Proč? Při dobrém výběru mopu se můžeme těšit na mnohem účinnější efekt, takový, kdy se naše podlaha bude opravdu doslova blýskat. Zároveň i s kvalitním mopem bude vytírání pro nás rozhodně pohodlnější, především si ušetříme spoustu ohybů k zemi a budeme tím chránit svou páteře a celkově záda...

Na trhu existuje spousta různých druhů mopů, které se liší nejen kvalitou samozřejmě, ale také použitým materiálem, způsobem ždímání, ale i tvarem nebo velikostí... Dobrý mop by měl disponovat kvalitním vláknem na vytírání, ale zároveň i velice obstojnou konstrukcí. V tomto případě se nevyplatí až tak šetřit a koupit nejlevnější hned variantu, ale spíše je třeba se zaměřit na značkové výrobky a firmy, které se přímo zaměřují na výrobu těchto speciálních úklidových pomůcek. Příkladem je firma Leifheit, která uspokojí rozhodně i náročnější klientelu. Levný základ, funkční a praktický, je zase firma Vileda, klasický mop lze pořídit okolo 500 Kč. Nezklame, ale nemůžeme čekat zázraky.

Při výběru dbejme také na to, že čím větší plochu vytíráme, tím větší hlavice mopu by měla být, abychom si ušetřila značnou část práce. Výbornou volbou pro materiál této hlavice je mikrovlákno, které nejlépe pohlcuje veškeré nečistoty.

Mop na podlaze

Autor: jarmoluk

Druhy mopů

Než se vydáme koupit ten správný mop na míru přímo pro nás, ještě doma si rozmysleme, co vůbec od něj očekáváme a především kterému typu mopů dáme přednost. Rozhodovat bychom se měli i podle níže uvedených kritérií.

Rotační mopy - ploché nebo třásňové

Rotační mopy existují jak třásňové, tak i nyní oblíbené ploché. Je třeba počítat u tohoto typu s vyšší pořizovací cenou. Velikou výhodou je, že tento druh mopu se hodí i na citlivou podlahu vůči vodě, například na dřevěnou podlahu, která se nesmí vodou příliš nasáknout, jinak by začala pracovat - v tom horším slova smyslu. Rotační mop má totiž lepší ždímací mechanismus díky rotačnímu systému, takže po vyždímání zůstane mop téměř suchý. I přesto však dokáže velice dobře vyčistit. Mechanismus funguje tak, že hlavice na otočném kloubu umožňuje rotační ždímání mopu. Jedná se o tzv. hygienické ždímání, kdy naše ruce vůbec nepřijdou do styku s "hadrem" a již špinavou vodou.

Třásňový mop zvolme tehdy, pokud v místnosti máme rozmístěno více nábytku nebo pokoj disponuje různými rohy a výklenky, jelikož třásně se lépe do těchto míst dostanou. Není však určený na vytírání větších ploch.

Plochý mop je nejuniverzálnější mop vůbec a nejvíce se používá. Je určen na větší plochy k vytírání. Náhrady na hlavici lze prát v pračce a můžeme si je dokoupit v libovolném množství a v různých dostupných materiálech.

Sprejové mopy - nový typ mopů

Nový typ mopů jsou sprejové mopy - velice skladné, ale mají poměrně velkou hmotnost a samozřejmě i pořizovací cenu. Údržba místnosti sprejovým mopem je velice rychlá, ušetří nám spoustu času. Není určen na citlivější podlahy. Sprejový mop funguje tak, že se naplní speciálním přípravkem s vodou do hlavice a poté pomocí rozprašovače se nanáší na podlahu.

Robotické a parní mopy - udělají práci za nás

Nyní, vcelku u zákazníků zastoupené, jsou i robotické a parní mopy, které na trhu nejsou až tak dlouho. Disponují však vysokou pořizovací cenou.

Robotický mop udělá vlastně vše za nás - funguje jako předchůdce - robotický vysavač. Tedy zajede i do nejrůznějších rohů, dokáže rozeznat překážku díky senzorům. Zatímco mop pracuje, my můžeme koukat na televizi, dělat jinou práci nebo klidně i odejít z místnosti či domu pryč.

Parní mop vlastně funguje podobně jako robotický, s rozdílem, kdy se nepoužívá žádný čistící prostředek, ale podlahu mop čistí pomocí páry.

Důležitá kritéria pro výběr mopu

Na co tedy koukat při výběru mopu na prodejně nebo e-shopu?

  • velikost vytírané plochy
  • typ podlahy, kterou bude mop vytírat
  • systém ždímání (nejlepší je takový, při kterém nemusíme vůbec sahat do vody)
  • snadnost ovládání (počet a rozmístění kloubů, nastavitelnost násady)
  • celková kvalita mopu
  • kvalita materiálu vytírací části
  • cena
  • dalsí příslušenství obsažené v balení

Rada na závěr - vždy kupujme takový mop, který je určený na nejcitlivější podlahu v našem bytě...

Denisa Babková