Jak vyčistit olej z podlahy?

Nepříjemná situace – skvrny od oleje!

Při rozlití olejete na podlahu nastává nepříjemná situace. Ať už se tam dostal jakkoli, potřebuje vyčistit. Jinak zanechá na podlaze mastný flek, který je velmi nevzhledný. Záleží na typu povrchu vaší podlahy. V tomto článku se dočtete několik způsobů, jak s tímto problémem naložit, měli by vyhovovat všem.

Způsob č. 1 - rozpouštědlo a absorpční materiál

  1. Nejprve je nutné zastavit šíření skvrny. Využijte vodu, kterou nalijte, či rozprašovačem nastříkejte na skvrnu kolem dokola, aby se nemohla více roztáhnout.
  2. Vsakovací materiál, tedy piliny, bavlnu či vatu, jedlou sodu, či jiné absorpce schopné materiály namočíme do rozpouštědla. Můžeme použít aceton, či ředidlo anebo jiné chemikálie, které nám pomohou.
  3. Takto nasáklý materiál přitlačíte na olejovou skvrnu. Plastovou krycí fólií ji celou překryjeme a oblepte páskou po jejích koncích. Skvrnu nechte zabalenou po dobu minimálně jednoho dne.
  4. Následně vše odkryjte a nechte volně na vzduchu. Vysavačem se poté můžete zbavit zbylých nečistot.

Způsob č. 2 - speciální přípravek

  1. Pokud vám nezbvyá jiná možnost, vyplatí se investovat do předem určeného přípravku na odstranění olejových skvrn. Vždy se řiďte návodem na vašem konkrétním produktu. Při vysokotlakém čištění dávejte pozor na rozrušení struktury podlahy či poškození tlakem vody.

Způsob č. 3 - saponát

  1. Nejdříve vysajte přebývající olej na podlaze. Tato metoda nepomůže při čištění již zaschlé a starší nehody. Použít k tomu můžete starý ručník, kapesníky, či kuchyňské ubrousky.
  2. Na celou skvrnu i její okolí nalijte dostatečné množství vody. Do skvrny vlijte i odmašťující saponátový přípravek na nádobí, který bude naším hlavním zachráncem. Počkáme až hodinu, zatímco bude působit.
  3. Povrch opět zalijte vodou, můžete si dopomoci i kartáčkem, kterým místo vydrhnete. V případě potřeby můžete místo ještě chvíli prolít vodou, dokud se mýdlo neodstraní.

Závěr

Olejová skvrna tedy není problém, který by se nedokázal vyřešit. S trochou šikovnosti a prostředků si doma rozhodně poradíte!

Eliška M.