Čistící prostředky na podlahy
Čištění podlah je nepříjemná, ale nutná práce. Ke správnému umytí podlahy je potřebný vhodný čistič. Žádný čistič není schopný obsáhnout „všechno v jednom“, tedy vyčistit a ošetřit všechny druhy podlah. A ne všechny prostředky můžete na různé povrchy podlah, měli byste je spíše vybírat podle konkrétního typu materiálu podlahy. Některé materiály podlah navíc vyžadují zvláštní péči i způsob úklidu (informace najdete níže v článku).
- Příprava podlahy
- Univerzální čističe podlah
- Čistící prostředky na keramické a mramorové podlahy
- Čistící prostředky na laminátové podlahy
- Čistící prostředky na dřevěné podlahy
Příprava podlahy
Před použitím čističe v jakékoli formě byste měli z podlahy odstranit všechny sypké nečistoty, jako je prach, drobky, hlína a další. Čistič se tak nenaváže na pohyblivou špínu, ale rovnou se pustí do nečistot nalepených na podlahu, při mokrém čištění si navíc nebudete podlahu špinit opětovným roztíráním přebytečných nečistot. Podlahu byste proto měli vyluxovat nebo aspoň zamést.
Univerzální čističe podlah
Čističe, které jsou uvedené jako univerzální, můžete vyzkoušet na méně náchylné materiály, nicméně nikdy nemusí mít takový výsledek, jako čističe určený pro konkrétní druh podlahy. Výjimkou jsou některé směsi, které si můžete sami namíchat (kromě použití na dřevěné podlahy, ty vyžadují trochu jiné poměry, viz níže). Jejich použití je ekologičtější a dlouhodobě méně finančně náročné.
- Základní domácí čistič: smíchejte stejnou část teplé vody a bílého octa a podlahu setřete. Ocet rozpustí všechny nečistoty, takže podlahu nemusíte drhnout, stačí ji jen setřít. Jakmile podlaha uschne, ztratí se i octový zápach. Ocet má jemné dezinfekční vlastnosti. Chcete-li čistič s vůní, přidejte do směsi pár kapek esenciálního vonného oleje.
Čistící prostředky na keramické a mramorové podlahy
Keramické podlahy efektivně setřete pomocí třásňového mopu a čističe nebo samotným mopem s mikrovláknovým hadříkem. Při stírání kontrolujte čistotu vody a v případě potřeby ji vyměňte, jinak na dlaždičkách zůstanou špinavé mapy.
Zdá-li se vám dlažba matná, zřejmě na ní zůstaly zbytky mýdlové složky čističe. Povlak odstraňte neabrazivním univerzálním čistícím prostředkem nebo mírnou kyselinou, jako je čerstvá citronová šťáva (nikdy ne na mramor). Poté vytřete mopem namočeným v čisté vodě, nakonec suchým hadrem.
Dlážděná podlaha je čistá, až když jsou čisté i spáry. Ty do sebe absorbují mastnotu a další skvrny kvůli vysoké pórovitosti. Vyhněte agresivním čističům, octu a peroxidu. Můžete použít komerční nebo vlastní čistič.
- Čistící směs na spáry: namíchejte si hustší pastu z jedlé sody a vody. Vetřete na spáry a nechte působit přes noc. Ráno spáry vydrhněte kartáčem s umělými štětinami, které nenaruší povrch spár.
Čistící prostředky na laminátové podlahy
Podobně jako dřevo, ani laminátové podlahy nesnáší přemokření. Čistič nejsnadněji nanesete pomocí mopu s mikrovláknovým hadříkem, který namočíte ve vodě a nastříkáte na něj čistič na laminátové podlahy z obchodu nebo svůj vlastní. S ostatními mopy by vám vytírání trvalo déle a můžete za sebou zanechávat pruhy a další stopy.
- Vlastní čistič na laminátové podlahy: smíchejte 3 díly vody, 1 díl bílého octa a 1 odstříknutí tekutého mýdlového prostředku na nádobí.
Čistící prostředky na dřevěné podlahy
Podlahy ze dřeva byste měli za pomoci vody a čistících prostředků uklízet minimálně, určitě vynechte běžné prostředky na mytí nádobí a podobné saponáty. Dřevu víc vyhovuje suché čištění a pravidelné ošetřování vosky nebo oleji, které vytváří ochrannou vrstvu před usazováním špíny. Při stírání dřevěných podlah na nich nesmíte nechat stát vodu nebo je promočit hadrem nasáknutým vodou a čističem. Ideální je vytírání dobře vyždímaným houbovým mopem, kterým na podlaze opisujete osmičky. Jakmile na podlaze vznikne loužička, odsajte ji čistým kusem látky a mop lépe vyždímejte. Pokud si nejste jistí způsobem čištění, obraťte se na výrobce.
- Speciální čistící prostředky: nejjistější je použití speciálních prostředků určených k mytí dřevěných podlah. Jsou vyráběné tak, aby zvládly ošetřit konkrétní povrchovou úpravu podlah (lakované, olejované dřevo apod.). Seženete je jako vodou ředitelné tekuté směsi a jako přímo rozstřikovatelné prostředky, které se nalévají do mopu.
- Naolejované a voskované dřevěné podlahy: podlahy ošetřené olejem je dobré čistit jednou měsíčně za použití mýdla na olejované (voskované) podlahy. Pro světlé dřeviny budete potřebovat bílé mýdlo, pro všechny ostatní stačí univerzální. Podlahu nejdřív musíte setřít přípravným intenzivním čističem na dřevěné podlahy a poté speciální mýdlo na olejované podlahy rozmíchejte v určeném množství teplé vody. Podlahu je tímto roztokem vhodné setřít dvakrát.
- Čističe na odolnější skvrny: ani v tomto případě nesahejte po vašem oblíbeném pískovém čističi, kterým se zbavíte veškeré špíny v kuchyni. Pro vyčištění odolných skvrn použijte čistič na silně znečištěné dřevěné podlahy.
- Čističe, které si můžete vyrobit sami: přestože dřevo dobře snáší i následující směsi, určitě je dobré je nejdřív vyzkoušet na méně viditelném místě, hlavně u náchylnějších a exotických dřevin.
- Ocet a voda vás může svádět k přehnanému namáčení, které bude mít za následek bobtnání a znehodnocení podlahy. Není to ale potřeba. Stačí smíchat 4 litry teplé vody s ½ hrnkem bílého octa, do směsi namočit mop, pořádně vyždímat a vytřít.
- Ocet a rostlinný olej vám vystačí, pokud nechcete k čištění používat vodu, můžete do lahve s rozprašovačem namíchat ve stejném poměru ocet a olej. Směs před každým použitím protřepejte a nastříkejte na podlahu. Setřete ji čistým mopem. Díky této směsi dodáte podlaze i lesk.
- Olivový olej a citrón můžete použít, pokud nemáte ocet v oblibě. Funguje podobně jako předchozí směs, citrón s vodou podlahu vyčistí a olej jí dodá lesk. Ve 4 litrech teplé vody smíchejte ½ hrnku citronové šťávy a ¾ hrnku olivového oleje a setřete pomocí mopu.