Jakou barvu nábytku k šedé podlaze?

Šedá barva získává v moderních interiérech čím dál víc na oblibě. Je barvou neutrální, a vlastně to svým způsobem ani není barva. Není součástí klasického barevného spektra, stojí jaksi stranou. Jde o směs černé a bílé, která může podle vzájemného poměru základních složek nabývat odstínů od světlých až po hodně tmavé.

Pověry o šedé barvě podlahy

Hodí se jen do kanceláře

Možná proto, že šedá barva působí v podstatě studeně a konzervativně, je vnímána jako univerzální pro kancelářské prostory. Šedá barva je však také elegantní, dokonce může být i romantická.

Šedá podlaha je fádní

Interiér může působit fádně při nesprávném použití barev, ale žádná barva sama o sobě fádní není. Záleží jen na vhodné kombinaci, která zdůrazní to, co potřebujeme. Naopak v některých typech interiérů je šedá naprosto nezastupitelná.

Šedá se dá kombinovat s čímkoliv

Ano, dalo by se říct, že jako k barvě neutrální se k ní v podstatě může hodit jakákoliv jiná barva. Ale není to tak docela pravda. Podívejme se tedy, jak se šedou v interiéru esteticky naložit.

Prostor v interiéru

Interiér působí fádně, pokud k barvě podlahy vybereme nábytek stejného odstínu. Oku pak chybí kontrast, který dodá prostoru hloubku a členitost. Proto je dobré vybrat nábytek buď tmavší, nebo naopak světlejší, než je podlaha.

Při použití světlé šedé na podlaze bude místnost vypadat větší a působit vzdušným dojmem. Doplnit ji můžeme bílým nábytkem, nebo naopak nábytkem o několik odstínů tmavším, než je podlaha.

Tmavě šedá podlaha pohlcuje hodně světla a opticky prostor zmenšuje. Díky tomu můžeme zútulnit příliš rozlehlé haly, nebo navodit v obývacích prostorách intimní atmosféru. Prostor pak můžeme rozjasnit světlým nábytkem.

Barvy – které barvy ano a na co si dát pozor

Celkové působení interiéru závisí na kombinaci barev a materiálu podlahy, nábytku a čalounění. Hodně záleží i na tom, jak jsou vymalované stěny, jaké použijeme doplňky apod.

Žlutá a oranžová

Žlutá a oranžová jsou barvy, s nimiž je v kombinaci s šedou podlahou a popřípadě i šedými stěnami potřeba zacházet velmi obezřetně.

Pokusíme-li se pocitově studený interiér vylepšit množstvím žluté, nastane pravý opak. Šedá barva má totiž tu zvláštní vlastnost, že se nám pak začne jevit v barvě doplňkové, a dostane tak pro naše oko modrý nádech.

Proto je dobré volit jemnější žluté a oranžové odstíny tlumené bílou, která je pocitově ochladí. Ke tmavší šedé budou vypadat nádherně.

Pestré barvy

Stejně tak u dalších pestrých barev je lepší volit odstíny tlumené bílou. Krásně bude vypadat třeba magenta nebo zelená barva čajových lístků. Můžeme je použít na doplňky k šedé pohovce, polštářky a kobereček.

Lomené barvy

Zaručenou volbou jsou barvy lomené šedou. Samy v sobě šedou obsahují a propojí tak barvy interiéru do živého, avšak ničím nerušícího harmonického celku.

Můžeme si vybrat z pestré škály barev, jako jsou např. pastelová modrá, tyrkysová, starorůžová, olivová.

Tři tipy pro použití barev a nábytku k šedé podlaze

  1. Provence styl – styl francouzského venkova, typický jemností a vzdušností. Šedá podlaha, bílý nábytek s patinou v kombinaci s dubovým dřevem, doplňky v růžové, broskvové, zelené či levandulové barvě.
  2. Interiér kuchyně v industriálním stylu můžeme oživit pastelově žlutou, meruňkovou nebo hráškově zelenou, které budou nádherným doplňkem k šedé podlaze a metalickým prvkům.
  3. Zemitá útulnost - středně šedá podlaha v kombinaci s tmavým dřevem nábytku a dřevěnými doplňky ve stylu etno, světlé čalounění.

Při troše fantazie se dá na šedé podlaze vystavět nádherný interiér, který by při jiné barvě podlahy nikdy nemohl dosáhnout požadovaného efektu.

Marsilea