Jak vybírat dřevěné podlahy?

Dřevěná podlaha poskytuje velmi odolný a praktický povrch, který s léty získává na kráse. S mnoha možnostmi druhů dřeva, barev a povrchové úpravy se může výběr dřevěné podlahy zdát obtížný. Stačí si ale ujasnit vaše požadavky a podmínky krok za krokem a vyberete si perfektní dřevěnou podlahu právě pro váš domov.

Jak tvrdé dřevo potřebujete?

Pokud máte omezený rozpočet, můžete vybírat z měkčích dřevin, jako je borovice, bříza a olše, které nejsou tolik finančně náročné. Musíte počítat s tím, že se rychleji poškrábou a opotřebují, ale můžete využít dobrých vlastností dřeva a přebrousit, přebarvit nebo přelakovat je podle potřeby tak, aby vypadaly jako nové.

Tvrdé dřeviny, jako je dub, javor a třešeň patří k vůbec nejoblíbenějším druhům pro dřevěné podlahy. Vydrží v dobrém stavu velmi dlouho i v rušných domácnostech, nicméně patří k nejdražším druhům podlah.

Tvrdost dřeva udává stupnice Janka, podle které zjistíte nejvíc odolné a trvanlivé druhy dřeva pro podlahy.

Tip: prožezyPři kupování dřevěných desek pro podlahu musíte počítat s 10 % navíc. Kvůli tomu, že se při instalaci bude muset hodně materiálu nařezat tak, aby se přizpůsobilo konkrétní místnosti, vznikne hodně odřezků. Ty ve většině případů nebudete moci už použít. Pokud budete pokládat dřevěnou podlahu v hodně členité místnosti (se schody, krbem, kuchyňskou linkou apod.), přikupte trochu víc než 10 %.

Povrchovou úpravu si můžete dodělat i sami

Povrchová úprava je pro dřevěné podlahy nepostradatelná, protože je do jisté míry chrání před znečištěním i poškrábáním. Všechny způsoby povrchové úpravy jdou aplikovat na jakékoli dřevo, ale barvení se používá jen pro levnější druhy.

Většina dřevěných podlah má už svou povrchovou úpravu hotovou od výrobce. Seženete ale i prkna bez úprav, které si můžete dokončit sami. Barvení je vhodné pro levná prkna (jako borovice) a dává vám volnou ruku při vytvoření jakéhokoli vzhledu. Matné barvy nebo ty se středním leskem v sobě kombinují vhodnou odolnost a přitom zvládají zachovat trendy vzhled.

Úprava pomocí naolejování nebo lakování poskytuje stejnou úroveň ochrany, takže v tomto případě jde spíš o vzhled. Lak zajišťuje tvrdý a lesklý povrch a dává vyniknout všem škrábancům a opotřebením podlahy. Olej vypadá přirozeněji, ale je náchylnější k poškrábání.

Jakou zvolit velikost a šířku dřevěných prken?

Kromě vizuálního má velikost prken dopad i na praktické používání, hlavně na uklízení spár mezi jednotlivými prkny. Do menších místností se hodí široká a dlouhá prkna, která prostor opticky zvětší. Ve velkých pokojích jsou vhodná tenká a užší prkna pro vytvoření textury a široká a dlouhá prkna pro bezproblémovou úpravu a úklid povrchu.

  • Úzká prkna: navozují luxusní dojem, který si zachovává svůj tradiční vzhled napříč moderními výstřelky. Naopak při jejich natření lesklou a jednotnou barvou vytvoříte podlahu podle aktuálních trendů.
  • Střední prkna: varianta mezi malými a velkými prkny nabízí atraktivní řešení, které v jakkoli velké místnosti dodají vaší podlaze rozmanitý vzhled. Pokud středně široká prkna pořídíte ve větší délce, jsou výborná pro rustikální určení celých interiérů.
  • Široká prkna: jejich rustikální působení je oblíbené nejen při rekonstrukcích starších budov, ale stejně dobře fungují i v moderních interiérech. Problémem může být, pokud se po čase sesune nebo pohne i jen jedno prkno, spáry budou hodně viditelné a zachytí se v nich víc špíny.
  • Nahodilé nebo smíšené šířky: aktuální trendy vybízí k mixování různých šířek. Překvapivě dobře zapadnou ke všem dekoračním stylům, od venkovských až po současné moderní. Vytváří přirozenější, rustikální vzhled, který napodobuje náhodné velikosti ručně opracovaných prken.

Jaká barva se nejvíc hodí do místnosti?

Barva dřeva je důležitá hlavně po estetické stránce, částečně ji můžete změnit lakováním (nebo nabarvením méně kvalitního dřeva). Ale barevné odstíny byste měli hlavně přizpůsobit požadavkům, které jsou v tomto článku popsané výše.

  • Bílé a světle šedé podlahy: jsou bezvadné pro pokoje s menším provozem a jejich světlá barva skvěle opticky zvětší prostor v malých místnostech. Moderní styl podlahy odráží světlo, ale také na něm jsou hned vidět všechny nečistoty a poškození.
  • Teplé, medové odstíny podlah: umí nečistoty zamaskovat a vytváří domácký pocit, ideální pro velký otevřený prostor, který chcete zútulnit. Nepodléhají aktuálním moderním trendům, ale vytváří uvolněný, více tradiční povrch.
  • Tmavé dřevěné podlahy: formují intimní atmosféru stejně dobře, jako podpoří formální ráz pokoje. Dobře fungují v místnostech laděných do moderního industriálního stylu a vytváří ideální pozadí pro vystavení světlých kusů nábytku.

Kristýna Hašková