Tipy čím obložit schodiště

Ať už jste v situaci, kdy dokončujete novostavbu či se pouštíte do rekonstrukce staršího objektu, v jednu chvíli na vás vybafne otázka: „Čím mám obložit schodiště?“ Pokud tedy schodiště ve svém domku máte a tato otázka je oprávněná a nechcete mu ponechat pouze betonový vzhled, máme pro vás několik tipů na tradiční i méně známá obložení.

1. Dřevo: elegantní a dlouhodobá jistota

Připravte se na to, že obložení schodiště masivním dřevem vám udělá největší průvan v peněžence. Inu, za kvalitu je potřeba si připlatit a vězte, že dřevo ji má velikou. Pokud se mezi vaše priority řadí dlouhodobá životnost, vysoká odolnost a schopnost snášet den co den obrovskou zátěž, je pro vás masiv tou ideální volbou. Dřevo navíc působí teplým dojmem, je příjemné na došlap, takže i zimomřiví se na něj nebudou bát stoupnout bosou nohou. Za kompletně obložené schody dřevem můžete zaplatit i desítky tisíc korun.

Pokud vás dřevo opravdu láká a chcete přeci jen nějakou tu korunu ušetřit, jako použitelná alternativa se jeví zhotovení pouze dřevěných nášlapů. Dřevem tak bude pokrytá pouze vrchní část každého schodu. Na čelo a případně strany můžete použít jiný materiál nebo je ponechat jen omítnuté.

Ať tak či onak, nezapomeňte na správné ošetření dřeva. Místo klasického laku, který by zde zvyšoval kluznost, se na schody spíše nanáší speciální olej.

POZITIVA:

  • Elegantní vzhled
  • Dlouhá životnost
  • Vydrží vysokou zátěž

NEGATIVA:

  • Vyšší cena

2. Dlážděné schodiště plánujte spíše ven

Schodiště pokryté dlaždicemi nejčastěji uvidíme ve venkovních prostorách. Své místo si sice dokáže najít i v interiéru, zde se však naplno projeví jeho největší mínus, a to chlad, který ucítíte po došlapu.

Další nebezpečí, které od dlažby hrozí, je riziko uklouznutí. Proto je takřka nevyhnutelné pořídit si dlaždice s protiskluzovou úpravou. Na druhou stranu se dlažba velmi snadno udržuje, co do odolnosti vykazuje dobré charakteristiky a může vás vyjít na pár tisícovek.

POZITIVA:

  • Snadná údržba
  • Dobrá odolnost
  • Finančně nenáročné

NEGATIVA:

  • Chladné na dotyk
  • Hodí se především do venkovních prostor

3. Laminát aneb navažte na svoji „plovoučku“

Pokud vám schodiště navazuje na místnost s plovoucí podlahou, z estetických důvodů by bylo logické stejným materiálem pokračovat i na něm. Kromě toho pro laminát hovoří i příznivá cena. V porovnání se dřevem za něj zaplatíte minimum, přičemž kvalita a životnost jsou na velmi dobré úrovni.

Složitější je to s pokládkou laminátových desek. Protože se k betonovému podkladu lepí, je nutné vytvořit pod ně dokonalou rovinu. Beton se tak nejčastěji vyrovnání samonivelační stěrkou, na kterou se po uschnutí nanese lepidlo.

Zajímavý estetický prvek, který dokáže schodiště ozvláštnit, představují lišty, které se umisťují na přechody mez jednotlivými deskami, na hranu schodu. Zhotovují se z hliníku, je však možné jim vtisknout jakýkoliv dekor, dřevo nevyjímaje.

POZITIVA:

  • Nižší cena
  • Vzhledově variabilní

NEGATIVA:

  • Složitější pokládka a příprava schodiště

4. Vinyl nabízí jakýkoliv design si jen představíte

Je libo imitaci dřeva? Jste spíše pro kamenný vzhled? U vinylového obložení je to jedno. Jedná se o další řešení, které vyjde levněji než skutečné dřevo. Na schodiště působí uhlazeným a moderním dojmem a především – vzhled si můžete dokonale přizpůsobit svým představám.

Z vinylu se totiž vyrábí perfektní imitace dřevěných prken, kamenné dlažby či jakého materiálu si jen představíte. Obvykle máte na výběr ze stovek různých dekorů.

Vinyl zároveň navozuje teplo od nohou, je měkký, a tedy komfortní na došlap. Rovněž sklouznout se po něm je velmi složité, splňuje tak i bezpečnostní požadavky. Mezi další pozitiva vinylového obložení schodiště patří snadná údržba a jednoduchá pokládka, kterou zvládne leckterý kutil. Za málo peněz dostanete s vinylem hodně muziky, a to i z hlediska odolnosti. Jen tak nějaké mechanické poškození na něm není vidět (díky ochranné povrchové vrstvě), ani voda si na něj nepřijde.

POZITIVA:

  • Imitace jakéhokoliv designu
  • Nižší cena
  • Komfortní na došlap

NEGATIVA:

  • Kratší životnost (v porovnání s dřevěným masivem)

5. Teplý koberec už dnes příliš nefrčí

V minulosti se zejména díky pocitu tepla od nohou koberce na schody pokládaly ve velkém. Dnes již – především kvůli nutnosti časté a složité údržby a estetickým důvodům – nejsou tolik v kurzu. Přesto, kdyby vás jeho pozitiva (měkký a tichý došlap, příjemný dotek, cenová dostupnost, protiskluznost a již zmiňovaný pocit tepla) oslovila, mohl by ve vašem interiéru nalézt uplatnění.

POZITIVA:

  • Měkký a teplý na došlap
  • Nižší cena

NEGATIVA:

  • Složitější údržba

6. Nebojte se experimentovat

Ať už z estetických či finančních důvodů, pokud vám na mysli vyvstane nějaký zdánlivě bláznivý nápad, který je alespoň trochu proveditelný, nebojte se jej uskutečnit. Betonová schodiště lze obložit i například OSB deskami nebo vzory z různých kamenů.

Myslete i na design

Dosud jsme se estetikou jednotlivých variant příliš nezaobírali. Výběr vašeho ideálního obložení ale nezávisí pouze na tom, jakými vlastnostmi jednotlivé alternativy disponují (viz výše). Svoji roli hraje také vzhled, váš vkus a osobní preference. Pokud se vám nelíbí design dřeva, těžko si pořídíte schody z masivu. Stejně tak, máte-li ve svém domě elegantní doplňky ze dřeva, nebude tou správnou volbou na obložení schodiště koberec.

Pamatujte i na to, aby obložení ladilo s designem zbylé části vašeho domu. A když už jsme u toho ladění, případné zábradlí, které ke schodišti umístíte, by vůči obložení nemělo působit jako pěst na oko.

Ondřej Kodym