Jak odstranit asfalt z podlahy?

Jakékoliv nečistoty jsou pro nás ve většině případů nepříjemné, a obzvlášť to platí o těch, které jdou velmi těžko odstranit. K nim můžeme zařadit i skvrny od asfaltu. Co to vlastně asfalt je a jak ho lze odstranit z podlahy? Na následující řádcích se dočtete několik typů na jeho odstranění.

Někdy pomocník, jindy nepřítel

Asfalt je černá hmota, která se při teplotě na 70°C stává lepkavou a roztéká se. Je vyráběn z ropy či se v přírodě vyskytuje i v přirozené podobě. Asfalt nelze odstraňovat klasickými přípravky na nečistoty, a to vzhledem k jeho konzistenci a vlastnostem. V chladném stavuje je tuhý a velmi dobře přilne k povrchu. Nejčastěji se s ním můžeme setkat při stavbě silnic. Dříve se ovšem hojně využíval i ve stavitelství, kde můžeme v dnešní době při rekonstrukci nalézt jeho vrstvu pod starou podlahou. 

Zhodnocení míry znečištění

Způsobů odstranění asfaltu je hned několik. Liší se však podle toho, zda je asfaltem znečistěna nášlapná plocha podlahy či její základ. Pokud je asfaltem znečištěný beton, je zřejmě nejjednodušší variantou jeho odstranění přelitím speciální stěrkou, lze použití např. nivelační. Techniku odstranění je také dobré volit podle tloušťky a celkové míry znečištění.

Asfalt pod starými podlahami - V dřívějších dobách bylo běžné, že jsme pod starými parketami či prkny nalezli asfalt. Sloužit totiž k lepení nášlapné vrstvy podlahy. Ve větším množství může být jeho odstranění velmi náročné. V některých případech lze starý asfalt i seškrábat. K této činnosti se hodí špachtle či nůž. Během práce je však možné, že budete muset daný nástroj přibrousit, jelikož se nástroje při práci s asfaltem hodně tupí.

Jak odstranit asfalt z betonu? - Z betonu lze asfalt očistit seškrabáním či nahřátím a následným odstraněním. Tento způsob není v žádném případě vhodný pro nášlapné plochy, jelikož je může nevratně poškodit. O jeho použití by se dalo přemýšlet pouze v případě, kdy je asfaltová skvrna na dlažbě.

Odstranění asfaltu z podlahové krytiny

Asfalt se nemusí nacházet jen na betonu, ale můžeme ho zanést i na dlažbuvinylovou podlahu či koberec. Lze ho však odstranit. 

V případě, kdy asfalt nalezneme na nášlapných plochách, zřejmě se neobejdeme bez použití chemie. Snadno lze skvrny vyčistit například technickým benzínem, před jeho použitím je však dobré si zjistit potřebné informace o tom, zda je ho možné použít na konkrétní podlahovou krytinu. Jedině tak dokážeme předejít nechtěnému poškození podlahy.

Dále může být účinné rovněž použití WD40, je však třeba počítat s tím, že se jedná o extrémně mastný přípravek a bude proto nutné následné dočištění.

K dostání jsou rovněž i speciální přípravky pro odstraňování skvrn po asfaltu, jejichž použití je velmi úspěšné.

Kristýna P.