Jak odizolovat podlahu?

Správná izolace podlahy je prostředkem ochrany vnitřní části domu před vlhkostí, obranou před extrémními a nadbytečnými tepelnými ztrátami a navíc může zabraňovat nepříjemnému vrzání pod Vašima nohama. Pojďme se tedy podívat, jak odizolovat podlahu efektivně.

Začínáme od základů

Odizolování podlahy a naše úspěšnost v této činnosti se dá shrnout do sedmičky kroků. Pojďme se na naše "podlahové izolační" sedmero podívat.

Krok za krokem k vysněné podlaze

  1. Výkop tzv. na hlínu
  2. Drenáže
  3. Podkladová betonová vrstva
  4. Bitumenové pásy a izolační nátěr
  5. Tepelné izolační desky
  6. Druhá hydroizolační vrstva
  7. Nášlapná vrstva

* Výkop tzv. na hlínu

Odizolování podlahy začínáme tzv. výkopem "na hlínu". Při této činnosti bychom měli dbát na to, abychom ve výkopu neponechali žádné zbytky původních podlah nebo zásypový materiál. Ty by v budoucnu mohly zadržovat vlhkost.

* Drenáže

Efektivní odvětrání vlhkosti můžeme zajistit položením drenážních hadic. Ty jsou vyvedeny připravenými otvory u základů domu. Pokud máme v domě problém s vyšší vlhkostí, pak instalujeme větší množství drenáže.

* Podkladová vrstva betonu

Položené drenáže zalijeme první podkladovou vrstvou betonu. Pokud chceme docílit vyšší odolnosti a stability podkladové vrstvy, pak do betonu přidáme kari síť nebo jej zpevníme kovovým materiálem. V případě, že izolujeme starší podlahu, pak můžeme využít samonivelační betonovou stěrku pro vyrovnání nerovností.

* Bitumenové pásy a izolační nátěr

Na podkladovou vrstvu betonu položíme bitumenové pásy, které musíme svařit. Pokud chceme izolační efekt znásobit, pak zatvrdnutý beton pokryjeme izolačním nátěrem.

* Tepelné izolační desky

tepelně izolačních desek je nejdůležitější jejich tloušťka. Rozdílně silné desky volíme pro domy se sklepy a bez nich. Nad terénem bychom měli dodržet alespoň pěticentimetrovou izolační vrstvu, ale nejlépe je, poradit se o volbě tepelných izolačních desek a jejich tloušťce s odborníkem.

* Druhá hydroizolační vrstva

Na tepelné izolační desky položíme druhou vrstvu podkladového betonu, který pokryjeme další vrstvou hydroizolace. U této vrstvy jako hydroizolaci využijeme polyetylénovou fólii nebo lepenku.

* Nášlapná vrstva

Závěrem "zalijeme" prostor podlahy cca pěticentimetrovou vrstvou betonu a položíme zvolenou nášlapnou vrstvu (např. linoleum, parkety, dlažbu, vinyl apod.). A máme pod střechou skvělou odizolovanou podlahu.

David Manek