Jak pečovat o vinylovou podlahu?

Vinylové podlahy patří k velmi oblíbenějším podlahovým krytinám. Nalezneme je proto ve spoustě domácností. Jejich pokládka není extrémně náročná, takže i proto ji volí spousta domácích kutilů, kteří staví či rekonstruují svépomocí. Aby nám vinylová podlaha sloužila dlouhá léta a nebyly na ní ihned vidět známky opotřebení, je třeba jí věnovat dostatečnou péči při údržbě. Nesmíme samozřejmě zaměňovat běžné čištění s údržbou.

Aby nám podlaha dlouho vydržela...

Vhodnou údržbou a čistěním lze značně prodloužit životnost Vaší podlahy. Její zanedbávání pro Vás může znamenat zbytečně  vynaložené finanční prostředky na její opravu či kompletní výměnu. Vinylovým podlahám v žádném případě neprospívají hrubé nečistoty, které na ni můžeme nanosit. Ideální ochranou proti nežádoucím hrubým nečistotám proto mohou představovat rohožky či přezouvání se – což je ve většině domácností standardem.

Dále bychom rovněž neměli zaměňovat běžné čistění s péčí o vinylovou podlahu. Běžným čistěním se v tomto případě myslí vytírání, zametání či vysávání. S vysáváním ovšem buďte opatrní. Tento typ podlahové krytiny je náchylný na poškrábání. V následných rýhách se nejen usazují nečistoty, ale jsou také nevzhledné. V případě, kdy ovšem budete udržovat ochranný film, podlaha bude mnohem odolnější.

Čistění s minimem vody

Při čistění je důležité nepoužívat větší množství vody, které na kvalitu a odolnost toho typy podlahy neblaze působí. Hadr či mop by proto měl být před použitím co nejvíce vyždímán, aby zkrátka voda netekla ani nekapala. Přehánět by se to nemělo ani s čistícími přípravky, proto je vhodnější je používat jen v těch nejnutnějších případech či v malém množství. Na trhu jsou samozřejmě k dostání i speciální čisticí prostředky na vinylové podlahy, které představují lepší volbu.

Speciální prostředky pro zvýšení odolnosti

Údržba a následná péče po čistění zahrnuje kroky, které je nutné podniknout k ochraně povrchu podlahové krytiny. Vhodně zvoleným přípravkem, určeným pro péči o vinylové podlahy, se zajistí vytvoření jakéhosi ochranného filmu, jež následně nejen chrání podlahu, ale snižuje přilnavost nečistot. Zároveň se zvyšuje i schopnost otěruvzdornosti. Takovéto přípravky se nanášejí až ve chvíli, kdy je podlaha vyčištěná a s jejich aplikací je vhodné začít již po pokládce nové podlahové krytiny, a to z toho důvodu, aby se zajistila co možná nejlepší ochrana. 

Kristýna P.