Jak zakrýt instalace na podlaze?

Kabely, které volně leží na podlaze jsou nejen nevzhledné, ale také nebezpečné, jelikož mohou zvyšovat riziko úrazu či rychlého opotřebení. Jejich zakrytí je ve většině případů celkem snadné a není příliš náročné. Nejideálnější však je, pokud s instalací počítáme ještě před pokládkou podlahy a můžeme si tak vytvořit prostor, kde se kabely schovají. Před výběrem vhodného způsobu zakrytí bychom si také měli ujasnit, zda se jedná o kabely klasické elektroinstalace, prodlužovací či spotřebičové šnůry či telefonní, internetový nebo anténní kabel. Možností, jak zakrýt instalaci je samozřejmě řada. Vždy záleží na Vašich preferencích a konkrétní představě a v neposlední řadě samozřejmě i na finančním rozpočtu. Na prvním místě by ovšem měla být především Vaše bezpečnost.

Zakrytí elektroinstalace

Nezapomínejte, že kabely klasické elektroinstalace je třeba zakrýt tak, aby pro nás nepředstavovaly nebezpečí, což v praxi znamená je umístit přímo do podlahy či „zasekat“ do zdi. I v případě podlahy je možné vytvořit drážku, kterou kabely povedeme a tuto následně zaděláme betonem či jiným vhodným materiálem.

Zakrytí ostatních typů kabelů

Zřejmě nejvyužívanějším a neznámějším způsobem zakrytí nevzhledných kabelů je použití lišt různých typů, které jsou k tomuto účelu určeny. Může se jedna např. o lišty přechodové, dekorační, kobercové apod. Takovéto lišty jsou většinou vyráběny v mnoha provedeních z odolných materiálů. Zároveň také působí velmi dobře po estetické stránce.

Televizní, internetové či prodlužovací kabely již nemusí překážet

Dobré řešení mohou rovněž představovat kobercové lišty, které jsou umístěny po obvodu místnosti. Většina těchto má v sobě umístěný jakýsi „kanálek“, jímž jde bez problémů nějaký ten kabel protáhnout. V případě televizního kabelu je již v dnešní době možné použít speciální zásuvku, do které se kabel zapojí a pak již připojujeme přes speciální konektor.

Pokud přeci jen doma nějaké kabely na podlaze máte, lze je zakrýt více způsoby, případně alespoň omezit jejich výskyt. Jednoduché vyřešení problému mohou také představovat svorky, kterými lze sepnout např. šnůry od spotřebičů či prodlužovací kabely a tyto umístit např. za sedací soupravu či obývací stěnu.

Kristýna P.